OPEC toplantısı öncesi petrol fiyatlarında düşüş

Petrol, OPEC toplantısı öncesi, düşüşünü dördüncü güne taşıyarak, Nisan'dan bu yana en uzun kayıp dönemini gerçekleştirmeye yöneldi

OPEC toplantısı öncesi petrol fiyatlarında düşüş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Petrol fiyatları, Perşembe günü OPEC üyelerinin üretim politikasını görüşeceği toplantı öncesi, düşüşünü dördüncü güne taşıdı ve Nisan ayından bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirmeye yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta , önceki üç seansta yüzde 0.9 düştükten sonra, yüzde 0.7 daha geriledi. Aralarında Suncor Energy Inc.'nin de bulunduğu Kanadalı petrol üreticileri, orman yangını tehdidinin zayıflaması ile birlikte üretime yeniden başlarken, Nijerya ve Libya'da üretim kesintleri devam etti. Birleşik Arap Emirlikleri petrol bakanı, Salı günü Viyana'da yaptığı açıklamada, 2014 yılından bu yana fiyatların düşmesine neden olan küresel arz fazlasının kendini düzeltmekte olduğunu söyledi.

Petrol, Şubat ayında 12 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından, petrol üretimindeki düşüşlerin küresel arz fazlasını azaltacağı beklentisini güçlendirmesinin etkisiyle yüzde 85 yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan analistlere göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC), 2 Haziran'daki toplantıda, Suudi Arabistan'ın rakipleri sıkıştırma politikasına bağlı kalarak, muhtemelen üretimi sınırlandırma konusunda anlaşmaya varmayacak.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, "Bu toplantıda yapıcı bir şeyin çıkması ihtimali çok düşük," dedi ve "Baz senaryo, Suudi Arabistan'ın İran'ın katılmaması durumunda arzın dondurullmayacağına ilişkin taahhüdünün süreeği şeklinde" değerlendirmesinde bulundu.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 35 sent düşerek varil başına 48.75 dolara kadar indikten sonra, Tokyo saati ile 11:09'da 48.99 dolara geldi. Kontrat Salı günü 23 sent düşerek 48.10 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 46 altındaydı.

Ağustos vadeli Brent petorlü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0.7 düşüşle varil başına 49.53 dolara kadar indi. Temmuz kontratı Salı günü 7 sent düşerek 49.69 dolardan vadesini doldurdu. Küresel gösterge Brent petorlü, Ağustos vadeli WTI'a göre 31 sent primli işlem gördü.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35