banner15

Özbek mültecilerin savunucusu Nobel'e aday

Özbekistanlı mültecilerin haklarını savunan aktivist Svetlana Gannushkina Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

Özbek mültecilerin savunucusu Nobel'e aday

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'da bulunan Özbek mültecilerin haklarını savunan Svetlana Gannushkina ve "Novaya Gazeta" gazetesi editör takımı 2016 yılı Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

Uzmanlara göre, Rusya'da "Göç ve Hukuk” Komitesi Başkanı görevini yürüten Svetlana Gannushkina'nın bu ödülü kazanma şansı yüksek.

Rus insan hakları savunucusu Svetlana Gannushkina'ya daha önce de İsveç devletinin insan hakları alanında tesis ettiği "İdeal Hayat" ödülü verilmişti.

"Alternatif Nobel Ödülü" olarak görülen bu ödül, Rus insan hakları savunucusuna “uzun yıllar insan hakları savunması alanındaki özverili çalışmaları ve göçmenlere adil davranmasından" dolayı verilmişti.

"Grazhdanskoe Sodeystvie” yani "Sivil Etkileme" lideri Svetlana Gannushkina 25 yıldır göçmenlere, özellikle Rusya’daki Özbek mültecilere yardım etmesiyle tanınıyor.

İsveç devletinin insan hakları alanındaki "Doğru Yaşam" Ödülü, Svetlana Gannushkina’nın yanında Suriye’deki "Beyaz Kask" sivil toplum örgütü, Mısırlık kadın hakları savunucusu Moen Hasan ve Türkiye’nin "Hürriyet" günlük gazetesine verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 10:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35