banner39

Özür dileyenler kervanına Hollanda da katıldı

İngiltere'nin 1950'lerde Kenya'da gerçekleştirdiği katliamlardan dolayı özür dileyeceğini açıklamasının ardından, Hollanda yönetimi de, 1945 ile 1949 arasındaki katliamlardaki ''aşırılıklar'' nedeniyle Endonezya'dan özür diledi

Avrupa 12.09.2013, 15:14 12.09.2013, 16:07
Özür dileyenler kervanına Hollanda da katıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda yönetimi, 1949'da sona eren Endonezya işgali sırasında soykırım uyguladığı için resmi olarak özür diledi. Hollanda'nın Endonezya Büyükelçisi Tjeerd de Zwaan, başkent Jakarta'daki resmi törende sömürgecilik dönemindeki ''aşırılıklar''dan dolayı ülkesi adına özür diledi. Öldürülenlerin yakınlarının katıldığı törende konuşan Büyükelçi Zwaan, eşlerini kaybeden kadınlardan da özür diledi.

Hollanda'nın daha önce de birkaç spesifik durumdan dolayı özür dileyerek tazminat ödediği belirtilirken, ilk kez soykırımdan dolayı özür dilediği kaydediliyor.

Öte yandan Hollanda Başbakanı'nın iki ay içinde Endonezya'ya gidecek olmasına rağmen özrün büyükelçi tarafından ifade edilmesi dikkat çekti.

Hollanda özel kuvvetleri, 1945 ile 1949 arasında Celebes adaları (Sulawesi) ve Batı Java'da binlerce kişiyi katletti. Endonezya yönetimine göre Hollanda'nın sömürgeci yönetiminde ölen insanların sayısı 40 bin.

28 Ocak 1947'deki katliamda ise Güney Sulawesi'de bir tarlada 208 kişi yerel yönetim yetkililerinin gözü önünde katledildi. Katliamların çoğu Hollanda'da kahraman gibi görülen Yüzbaşı Raymond Westerling tarafından yönetildi. Fakat onlarca köyde katliam yapan Westerling hiç yargılanmadı.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?