banner15

Pakistan UAEK dönem başkanı oldu

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu başkanlığını, nükleer silah sahibi tek müslüman ülke Pakistan yapacak

Pakistan UAEK dönem başkanı oldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yönetim kurulu olağan toplantısı, kurumun Viyana'daki merkezinde bugün başladı.

Toplantının açılış oturumunda Pakistan temsilcisi büyükelçi Ansar Parvez, yönetim kurulu dönem başkanlığına oybirliğiyle seçildi. Parvez bir yıl süreyle yönetim kurulu dönem başkanlığı yapacak.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen genel kurulda belirlenen yönetim kurulunun 11 yeni üyesi de görevine resmen başladı.

Yönetim kurulunda iki yıl süreyle görev yapacak 35 asil üye, Arjantin, Avustralya,Azerbaycan, Belçika, Brezilya, Kamerun, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Şili, Çin, Danimarka, Ekvator, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Ürdün, Kenya, Kore Cumhuriyeti, Hollanda, Nijer, Pakistan, Peru, Portekiz, Rusya Federasyonu, Singapur, Güney Afrika,Tunus, Ukrayna, Birleşik Arap Emirliği, İngiltere, ABD ve Venezuela olarak belirlendi.

TÜRKİYE GÖZLEMCİ ÜYE OLDU

Bu arada 2008 yılındaki genel kurulda yönetim kurulu asil üyeliğine seçilen Türkiye, görev süresi dolduğu için bundan sonraki toplantılara gözlemci üye olarak katılacak.

Basına kapalı başlayan toplantının açılış oturumunda, UAEK başkanı Yukiya Amano'nun geçtiğimiz hafta gerçekleşen genel kurul hakkında kısa bir açıklama yaptığı ve yönetim kurulunun yeni üyelerinin takdim edildiği belirtildi.

Toplantının bugün sona ermesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 14:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48