banner39

Pakistanlı politikacı Londra'da öldürüldü

Birleşik Millet Partisi'nin önde gelen yöneticilerinden İmran Faruk Londra'da bıçaklı saldırı sonucu öldü

Avrupa 17.09.2010, 11:21 17.09.2010, 12:36
Pakistanlı politikacı Londra'da öldürüldü


Ubeyd Rahman - Dünya Bülteni-Lahor

İngiltere'nin başkenti Londra'da, Pakistan Birleşik Milli Partisi'nin önde gelen yöneticilerinden İmran Faruk, evinin önünde uğradığı bıçaklı saldırı sonucunda öldü.

İngiliz polisi, akşam saat 5.30 sıralarında Edgware bölgesinde meydana gelen olayda, 50 yaşındaki İmran Faruk'un kimliği belirsiz kişi veya kişilerin bıçaklı saldırısı sonucu ağır yaralandığını ve aşırı kan kaybetmesi sonucu olay yerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bir dönem çok etkili olmasına rağmen son dönemde daha sakin bir hayat sürdüğü belirtilen Faruk'un, ülkesinden kaçarak,1999 yılında İngiltere'ye siyasi sığınmada bulunduğu öğrenildi.

Pakistan'da "cinayet ve rüşvet almak" suçlarından aranan Faruk, suçlamaları 'siyasi oyun' olarak nitelemiş ve reddetmişti.

Faruk'un ölümünün özellikle Karaçi'de gerginliği tetiklemesinden endişe ediliyor.

Karaçi'de artan tansiyonun ardından şehre polis ve asker takviyesi gönderildi. Parti ise liderlerinin yurt dışında suikastı sonrası 10 günlük yas ilan etti.

Karaçi'de Faruk'un öldürüldüğünü duyan yüzlerce kişi parti merkezine akın ederken,
İslamabad yönetimi cinayetle ilgili olarak Taliban‘ı suçladı.

KARAÇİ'DE GERGİN SESSİZLİK

Pakistan'ın etnik partisi olarak bilinen, şu anda Sind eyaletinde iktidara ortak olan Birleşik Milli Partisi'nin kurucu liderlerinden Faruk, partinin başkanı İltaf Hüseyin'den sonraki ikinci adam olarak biliniyor. Faruk'un suikaste uğradığı gece, Karaçi'deki Parti merkezinde sınırdışı edilen başkan İltaf Hüseyin'in 57'nci doğum günü kutlamaları olduğu, olayın duyulmasının ardından bütün programın iptal edildiği bildirildi.

Partinin başkanı İltaf Hüseyin geçtiğimiz günlerde yaptığı "askeri devrim ve kanlı inkılap" konuşması ile ülkede tartışmalara neden olmuştu. Faruk'un ise iki sene önce parti yönetimi tarafından bilinmeyen sebeplerle görevden alındığı, ancak parti içinde hala lider olarak görüldüğü ve sevildiği bildirildi.

Son bilgilere göre, tüm Karaçi'de ilan edilen yasın fazlasıyla tutulduğu görülüyor. Okul ve işyerleri kapalı, caddeler boş. Sokaklarda sadece askeri araçların görüldüğü şehirde şu anda tam bir sessizlik hakim.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?