banner15

Panama belgeleri Ukrayna liderine uzandı

Panama belgelerine göre, Ukrayna askerleri Rus yanlısı ayrılıkçılarla savaşırken, Poroşenko'nun Britanya Virgin Adaları'nda gizli bir offshore şirketi kurduğu belirtildi.

Panama belgeleri Ukrayna liderine uzandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna askerlerinin Rus yanlısı ayrılıkçılarla savaştığı sırada Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun Britanya Virgin Adaları'nda gizli bir offshore şirketi kurduğu iddia edildi. Panama belgelerinde geçen iddialar Poroşenko tarafından reddedildi.

Poroşenko, sosyal medya hesabı Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, devlet başkanı olduktan sonra varlık yönetimleri ile ilgili işleri hukuk ve danışmanlık firmalarına devrettiğini bildirdi.

Ukrayna’nın birinci yöneticisi olarak gelir beyanına ve vergi ödemelerine ciddi bir şekilde riayet ettiğini kaydeden Poroşenko, bu yöndeki sorunları da Ukrayna yasaları ve uluslararası yasalar çerçevesinde çözdüğünü belirtti.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Mossack Fonseca'nın 40 yılı aşkın süredir tuttuğu 11,5 milyon belgeye ulaşmış ve bu belgeleri, 80 farklı ülkedeki basın kuruluşlarıyla paylaşmıştı. Alman Süddeutsche Zeitung ve İngiliz The Guardian gazeteleri gibi basın kuruluşları tarafından yayımlanan belgelerde, aralarında 12 devlet başkanı ve 143 politikacının da bulunduğu çok sayıda kişinin, offshore şirketleri üzerinden vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerde bulunduğu iddia ediliyor.

Şimdiye kadarki en büyük belge sızıntısı kabul edilen olaya "Panama Papers" (Panama belgeleri) adı verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 22:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48