banner15

Panama belgelerinde aşırı sağcı Le Pen de var

Panama belgelerinde yer alan iddialarda Fransız aşırı sağcı lider Marine Le Pen'in de ismi geçiyor

Panama belgelerinde aşırı sağcı Le Pen de var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) lideri Marine Le Pen'in, merkezi Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca'yla yakın olduğu iş adamları aracılığıyla işbirliği yaparak seçim kampanyasını finanse ettiği iddia edildi.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından paylaşılan belgelerde yer alan bilgilere göre Le Pen'in iş adamları Frederic Chatillon ve eski muhasebe sorumlusu Nicolas Crochet aracılığıyla hukuk firması Mossack Fonseca'ya Asya ve Karayiplerde şirketler kurdurduğu ve böylelikle vergiden kaçırılan gelirlerin seçim kampanyalarının finansmanı için kullanıldığı öne sürüldü.

Chatillon'un, Hong Kong, Singapur, Britanya Virjin Adaları ve Panama'da kurulan paravan şirketler aracılığıyla off-shore trafiği gerçekleştirerek Fransa'daki parayı ülke dışına kaçırdığı ve Fransa'daki kara para aklama sisteminden kurtulmak için naylon fatura kullandığı iddia edildi.

Le Monde gazetesine konuşan Chatillon ise Asya ülkelerinde yaptığı yatırımların Le Pen'in seçim kampanyasıyla ilişkili olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 16:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48