banner39

Papa ayin yönetti: Dinin sesini kısıyorlar

Londra'da Westminster Katedrali'nde ayin düzenleyen Papa, Hristiyanlığın marjinalleştiğini söyledi

Avrupa 18.09.2010, 15:18 18.09.2010, 16:07
Papa ayin yönetti: Dinin sesini kısıyorlar


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dört günlük ziyaret için İngiltere'ye gelen Katolik Kilisesi'nin lideri Papa 16. Benedikt, başkent Londra'daki temaslarını sürdürüyor.

İngiliz Anglikan Kilisesinin lideri ile görüşen ve parlamentonun her iki kanadına da seslenen Papa, bugün sabah saatlerinde İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüştü.

Papa, Westminster Katedrali'nde de ayin düzenledi. Ayine, İngiltere eski Başbakanı Tony Blair ve eşi Cherie Blair de katıldı.

"DİNİN SESİ KISILIYOR"

Papa 16. Benedikt, dün Londra'daki Westminster Manastırı'na gelişinde protestolarla karşılanmıştı. Kimi göstericiler çocuk istismarı skandalı nedeniyle Papa'yı protesto ederken, kimileri de kilisenin kadın ve eşcinsellere karşı tutumunu protesto etmişti.

Westminster Manastırı'nda Papa'yı dinleyenler arasında İngiliz hükümet yetkililerinin yanı sıra İngiltere'nin 4 eski Başbakanı Gordon Brown, Tony Blair, Margaret Thatcher ve John Major bulunuyordu.

Papa, burada yaptığı konuşmada, dinin özellikle de Hristiyanlığın marjinalleştirildiğini kaydederek, "bazı insanların dinin sesini susturmak istediğini" söyledi. Papa, konuşmasını dinleyenlerden, yaşamın her aşamasında insanları inanca teşvik etmelerini istedi.

ÇOCUK İSTİSMARI İÇİN ÖZÜR DİLEDİ

Papa 16. Benediktus, ayin sırasında Katolik Kilisesindeki çocuk istismarı iddiaları konusunda "derin üzüntü içinde" olduğunu da söyledi.

Papa 16. Benediktus, "Bu konuşulamayacak suçların masum kurbanlarıyla ilgili duyduğum derin üzüntüyü dile getirmek istiyorum. Bu probleme sorumlulukla eğilme yönündeki çabalara minnettarım." dedi.

ALTINCI KİŞİ DE GÖZALTINDA

Bu arada İngiliz basını, Papa’nın ziyareti sırasında saldırı hazırlığında olduğundan şüphelenilen 5 kişinin gözaltına alınmasının ardından, bir kişinin daha gözaltına alındığını bildirdi.

Kuzey Afrika kökenli ve sokak temizlik işçileri olduğu belirtilen kişilerin sorgusu devam ederken, gözaltılardan haberi olan Papa’nın, Londra’daki programını değiştirmeme kararı aldığı kaydedildi. Ancak Papa’nın Londra’da halkı selamlayışı sırasında, güvenlik önlemlerinin arttırıldığı dikkati çekti.

Öte yandan, farklı gruplar Londra’da Papa’nın geçtiği kimi yerlerde pankartlar açarak, sloganlar attı ve Papa’nın ziyaretini protesto etti.

Papa, bugünkü temasları kapsamında Londra'daki Hyde Park'ta açık hava ayini düzenleyecek. Ayine on binlerce kişinin katılacağı tahmin ediliyor. Papa'ya karşı en büyük protesto gösterisinin de burada düzenlenmesi bekleniyor.

Papa 16. Benediktus, Londra'nın ardından yarın Birmingham'a geçecek ve daha sonra İngiltere'den ayrılacak.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?