banner39

banner35

Papa Franciscus: "Göçmen krizi medeniyet enkazıdır"

Midilli Adası'ndaki Karatepe Sığınmacı Kampı'nı ziyaret eden Papa Franciscus, göçmenlerin siyasi çıkar uğruna suistimal edilmesini kınayarak göçmen krizine kayıtsız kalınmasını "medeniyetin enkazı" olarak tanımladı.

Avrupa 05.12.2021, 21:03
Papa Franciscus: "Göçmen krizi medeniyet enkazıdır"

Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, 3 günlük Yunanistan ziyaretinin ikinci gününde Midilli Adası'ndaki Karatepe Sığınmacı Kampı'nı ziyaret etti.

Papa Francis'i, Midilli Adası'nda Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu karşıladı.

Midilli Havalimanı'ndan, Karatepe Sığınmacı Kampı'na geçen Papa Franciscus, kampta da Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis tarafından karşılandı.

Papa Franciscus, Midilli'deki kampta, sığınmacıları selamlayarak çocuklarla ve bazı sığınmacılarla sohbet etti.

Burada yaptığı konuşmada Papa göçmenlerin siyasi çıkar uğruna suistimal edilmesini kınayarak göçmen krizine kayıtsız kalınmasını "medeniyetin enkazı" olarak tanımladı.

Mülteci sorununun sadece Orta Doğu, Kuzey Afrika, Yunanistan ve Avrupa'ya ait bir sorun değil, tüm dünyaya ait bir sorun olduğunu vurgulayan Papa Franciscus, sığınmacılara destek eli uzatan herkese teşekkür etti.

Papa Franciscus, "Avrupa'da mülteci sorunu sanki kendilerini hiç ilgilendirmiyormuş gibi davrananlar var." diyerek çok sayıda sığınmacının zor şartlar altında yaşadığına dikkati çekti.

Sınırları korumak için ortak bütçelerden duvar ve tel örgü inşa etmeye yönelik önerileri "üzücü" olarak değerlendiren Papa Franciscus, sorunların bu şekilde çözülemeyeceğini kaydetti.

Sakelaropulu da konuşmasında, "Yunanistan, mülteci ve göçmen krizinde orantısız bir yük kaldırdı." diyerek bu sorunlarla mücadelenin ulusal sınırları aştığını ve Avrupa'nın ortak sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Papa Franciscus'un Midilli Adası'na ikinci ziyareti

Papa Franciscus, Midilli Adası'nı 2016'da ziyaret etmiş, ziyarette kendisine dönemin Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Atina Başpiskoposu Yeronimos eşlik etmişti.

Moria Sığınmacı Kampı'nı da ziyaret eden Papa Franciscus, Vatikan'a, 6'sı çocuk 12 sığınmacıyla dönmüştü.

Kaynak: Euronews

banner53
Yorumlar (0)
1
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?