banner39

Papa görevinin uzun sürmeyeceğini söyledi

Papa Fransis görevinin çok uzun sürmeyeceğini, Tanrının kendisini kısa bir süre için bu göreve getirdiğini söyledi.

Avrupa 14.03.2015, 12:57 14.03.2015, 12:57
Papa görevinin uzun sürmeyeceğini söyledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Papa Fransis, Meksika televizyonu 'Televisa' ile yaptığı mülakatta, görevinin fazla uzun sürmeyeceğine dair bir duygu taşıdığını söyledi. Dün göreve getirilmesinin 2. yılı dolan 78 yaşındaki Papa Fransis, 'Dört ya da beş yıl. Bilmiyorum. Veya iki ya da üç. İki yıl geçti. Tanrının beni kısa bir görev için seçtiğine dair belli belirsiz bir duygu taşımaktayım.' dedi.

Geçen yıl Ağustos ayında görev süresiyle ilgili yine benzer açıklamalar yapan Papa Fransis, şayet hastalıkları artarsa selefi 16. Benedikt gibi istifa edebileceğini belirtmişti. İki ya da üç yıl daha görev de kalacağını zannettiğini ifade etmişti.

Papa 16. Benedikt'in 2013 Şubat ayında istifa etmesi üzerine Arjantinli Jorge Bergoglio 13 Mart 2013'te Papalığa seçildi.

Meksika televizyonuyla yaptığı röportajda Papa Fransis, 16. Benedikt'in ilk defa Papalık görevinden istifa ederek kurumsal bir kapı açtığını, ancak papalar için 80 yaş sınırı getirilmesi fikrinin hiç de hoşuna gitmediğini söyledi.

Papalığa seçilmenin Tanrının 'özel bir rahmeti' olduğunu belirten Papa Fransis, Hristiyan bir teolog için bu görevin bir 'kutsanma' anlamına geldiğini kaydetti. Kendisi yaş sınırı konusunda öyle düşünmese de, böyle bir sınır konulmasının Papalık görevinde uygunsuz bir 'son duygusu' oluşturacağını dile getirdi.

Papalık görevinden memnun olup olmadığı sorulan Papa Fransis, 'Görev hoşuma gitmiyor değil. Ancak bir gün hiç kimse tarafından tanınmadan Vatikan'ı terkedip bir piza yemeye gitmek istiyorum.' dedi. Uzun seyahatlerin kendisi için çok yorucu olduğunu, evde kalmayı tercih ettiğini dile getiren Papa Fransis, Vatikan'da hiç de yalnız olmadığını belirtti.

Seçildiğinden bu yana Papalığın yoksul bir kurum haline getirilmesinden yana gayret gösteren Papa Fransis, bu tavrıyla Vatikan'ın daha fazla dikkat çekmesini sağladı. Papa Fransis, Kilisenin tamamen inananlara hizmet kurumu haline getirilmesini taleb ederek Vatikan'ın tarihte ilk defa yeni bir ahlaki otoriteye dönüşmesine yardımcı oluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?