Papa, mültecilere destek için Midilli'de

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, mültecilere destek vermek için Yunanistan'a gitti

Avrupa 16.04.2016, 11:45 16.04.2016, 12:07
Papa, mültecilere destek için Midilli'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Avrupa'ya gitmeye çalışan mültecilere destek için Yunanistan'ın Midilli adasına gitti.

Papa, adada Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından karşılandı.

İki dini lider, 3000 bin mültecinin kaldığı bir kampı ziyaret edecek.

Ziyaret öncesinde havalimanında geniş güvenlik önlemleri alındı. Eğitimli köpekler havalimanında arama yaparken çatılara keskin nişancılar yerleştirildi. Sokaklar bloke edildi, mülteciden çok basın mensubu bulunuyor.

Midilli'yi ziyaret eden Papa Francis, dönüşte Vatikan'a on mülteci aile götürmeyi planlıyor. 

Atina Haber Ajansı'nın (ANA) haberine göre Papa, Avrupa ülkelerine yerleştirme programlarına desteğinin sembolü olarak 10 sığınmacıyı Vatikan'a götürecek. 

Sığınmacıların, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında göçmenlere ilişkin varılan mutabakatın yürürlüğe girdiği 20 Mart öncesinde Yunanistan'a varıp ülkede mahsur kalan sığınmacılar arasından seçileceği bildirildi.

Sığınmacıların, sağlık sorunları olan, engelli veya tek ebeveynli ailelerden oluşacağı ifade edildi.


Türkiye ile AB arasında geçen ay Avrupa'ya mülteci akınını yavaşlatmak amacıyla varılan anlaşmanın ardından Midilli'de binlerce kişi ortada kaldı.

Papa Francesco ve Patrik Bartholomeos,  2 bin kapasiteli ve şu an 4 bin kişiyi barındıra/maya/n Moria gözetim kampını ziyaret edecek.

Vatikan Papa'nın ziyaretinin tamamen insani ve dini amaçlı olduğunu ve mültecilerin sınır dışı edilmesine yönelik bir tepki olarak görülmemesi gerektiğinde ısrar ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?