banner15

Papa, Vatikanbank'ın Alman müdürünü işten çıkardı

Papa Fransis'in, selefi Papa 16. Benedikt'in istifa etmeden kısa bir süre önce göreve getirdiği Alman banka müdürünü görevden aldığı bildirildi.

Papa, Vatikanbank'ın Alman müdürünü işten çıkardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Vatikan tarafından 'Din İşleri Enstitüsü' (IOR) olarak adlandırılan Vatikanbank'ın Alman Başkanı Ernst von Freyberg, Papa tarafından görevinden uzaklaştırıldı. Alman 'Bild' gazetesi, Von Freyberg'in görevden alınışının önümüzdeki günlerde Vatikan tarafından açıklanacağını bildirdi. Fakat dün Vatikan sözcüsü Federico Lombardi'nin IOR Başkanının çalışmasından çok memnun olduklarını ifade ettiği kaydedildi.

IOR Başkanının Almanya'daki işlerinden dolayı Vatikan'da haftada yalnızca 3 gün çalışmasının, Vatikanbank'ın denetleme kurulundaki kardinalleri rahatsız ettiği, haftanın hergünü çalışacak bir başkan istedikleri bildirildi.

Bild gazetesinin iddiasına göre ise asıl sorun Alman Başkan Von Freyberg'in bankanın yönetiminde 'sıfır hoşgörü' ilkesiyle çalışmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden Vatikan'da kendisine düşman olanların sayısının arttığı belirtildi.

Von Freyberg, geçen yıl Mayıs ayında Bild gazetesiyle yaptığı bir mülakatta, Vatikanbank'daki bazı bozuklukları gidermek istediğini, şeffaf olmayan hesapları kapatarak, önemli bilanço rakamlarında belirginlik ortaya koymak istediğini ifade etmişti. Von Freyburg, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı gibi suçları engellemek için gerekirse bazı çalışanların işine son vereceğini söylemişti.

Alman Başkanın göreve getirilmesinden sonra örneğin Vatikan Devlet Bakanı Sekreteri Tarcisio Bertone'nin şahsen onayladığı bir ticari işten 15 milyon Avro zarar görüldüğü ortaya çıkmıştı. Von Freyburg göreve başladıktan sonra birçok çalışanın görevine son vererek binden fazla hesabı kapattırdı. Papa Fransis tarafından banka denetleme kurulu üyelerinin neredeyse tamamı değiştirildi.

Vatikanbank'ın toplam 18 bin 900 müşterisi bulunuyor ve toplam 6,3 milyar Avroluk bir servete sahip. Öz sermayesi 769 milyon Avro olan IOR'nin geçen yılki 86,6 milyon Avro karından 50 milyon Avrosu Papa'nın bütçesine aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 12:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48