banner15

Papa ziyaretine İskoçya'dan başladı

Danışmanlarından birinin neden olduğu skandalla gölgelenen ziyarette Papa'yı taciz protestoları bekliyor

Papa ziyaretine İskoçya'dan başladıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Katolik Kilisesinin lideri Papa 16. Benediktus, dört günlük resmi ziyarette bulunmak üzere Büyük Britanya'ya geldi.

Gezisine İskoçya'dan başlayan Papa, Edinburgh havaalanında Kraliçe 2. Elizabeth, eşi Edinburgh Dükü Prens Philip ile İskoç Katolik din yetkilileri tarafından karşılandı. Papa, ilk gününü İskoçya'da geçirecek.

Kraliçe 2. Elizabeth'in daveti üzerine İngiltere'ye gelen Papa, Edinburgh'un yanı sıra, Glasgow, Londra ve Birmingham şehirlerini de ziyaret edecek. İngiliz hükümeti, "Papa'nın ziyaretinin sadece Vatikan ile güçlü ilişkileri derinleştirmek konusunda değil, ortak politikalar geliştirmek ve küresel konular için de önemli olduğunu" açıkladı.

Papa ziyaretine, Kraliçe'nin İskoçya'daki rezidansı olan Holyrood House Sarayında, 2. Elizabeth'le görüşerek başlayacak. Ayrıca üstü açık bir arabayla kendisini görmek için toplanması beklenen onbinlerce kişiyi selamlayacak olan Papa, Glasgow'da da açık havada ayin düzenleyecek.

Papa'nın İngiltere ziyaretinde, Anglikan kilisesinin lideri Canterbury Başpiskoposu, Başbakan David Cameron ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

SIKINTILI BAŞLADI, PROTESTOLARLA SÜRECEK

Papa'nın İngiltere ziyareti, eski üst düzey danışmanlarından birinin bu ülkeyle ilgili sözleri ve çocuk istismarı iddialarının gölgesinde başladı.

Danışman Kardinal Walter Kasper'in, Alman basınına verdiği mülakatta İngiltere'yi "üçüncü dünya ülkesi" olarak tanımlaması tepkiye neden olmuş, geçmişte Anglikan Kilisesi ile ilişkilerden sorumlu olan Kardinal, son anda Papa'ya eşlik eden heyette yer almamıştı.

papa-protesto.jpg

Papa 16. Benediktus'un İngiltere'de, Katolik din adamları hakkındaki çocuk istismarı iddialarıyla ilgili gerekeni yapmadığını savunanların, ziyareti protesto etmesi de bekleniyor.

İngiltere'de Papa'nın ziyaret edeceği şehirlerde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, İngiliz hükümeti Papa'nın programına ilişkin ayrıntılı ve bilgilendirici bir internet sayfası hazırladı. Sayfada, halkın Papa'yı nerelerde görebileceğinden, ziyaret sırasındaki toplu taşıma güzergahları gibi konulara kadar ayrıntılar yer alıyor.

Papa 16. Benediktus'un İngiltere ziyareti, bu ülkeye resmi düzeyde yapılan ilk Papa ziyareti olma niteliğini taşıyor. Papa 2. John Paul, 1982 yılında İngiltere'ye gelmiş ancak bu ziyaret resmi değil, papazlığa ait bir ziyaret olmuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2010, 16:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35