Papa'dan İtalya Cumhurbaşkanı'na ziyaret

Katolik Dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano’yu ziyaret etti.

Papa'dan İtalya Cumhurbaşkanı'na ziyaret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’yu ziyaret etti.

Papa Franciscus, Papa seçildikten sonra 8 Haziran’da ziyaretine gelen İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano’ya iadei ziyarette bulundu. Quirinale Sarayı’nda gerçekleşen tarihi ziyarette ikilinin sıcak ve samimi şekilde selamlaştıkları görüldü. İtalya Cumhurbaşkanı ile Papa’nın gündeminde, ekonomik kriz, işsizlik ve aile gibi konular ilk sırada yer aldı.

Papa’yı konuk eden Cumhurbaşkanı Napolitano yaptığı konuşmada, ülkesinin diyalog kültürüne uzak olduğuna işaret ederken, buna karşılık Papa’nın inanan-inanmayan herkes için her zaman diyaloğu ön plana çıkarttığını belirtti. Napolitano, ciddi krizlerle karşı karşıya kalan ülkesindeki siyasi kurumlar arasında “zehirlenmiş ve istikrar bozucu” bir ortam olmasından da dert yandı.

Papa Franciscus da ekonomik kriz karşısında aşılması gereken konunun işsizlik olduğunu vurgulayarak, “Bu tür sorunları engellemek ve hafifletmek için çabaları hızlandırmaya ve güçlendirmeye gerek var” dedi. Umut ve sosyal zorlukların merkezinde ailenin geldiğini bildiren Papa, aile kurumunun başarıya ulaşması için istikrara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Görüşmede, İtalya Başbakanı Enrico Letta, Başbakan Yardımcısı Angelino Alfano, Dışişleri Bakanı Emma Bonino da hazır bulunurken, Papa’ya da Vatikan Genel İşler Bakanı Monsenyör Angelo Becciu, Dış İlişkiler Bakanı Monsenyör Domenique Mamberti, Vatikan Şehir Devleti Valisi Kardinal Giuseppe Bertello ve İtalyan Episkoposlar Konferansı (CEI) Başkanı Kardinal Angelo Bagnasco eşlik etti.

PROTOKOL KURALLARI UYGULANMADI

Papa’nın isteği doğrultusunda, Quirinale Sarayı’nın girişinde herhangi bir resmi karşılama töreni yapılmazken, Papa'ya sadece 4 aracın eşlik etmesi ve konvoyun sirensiz ilerlemesi dikkati çekti.

Papa Franciscus’un ayrıca, Vatikan Devlet Başkanı olduğunu simgeleyen kırmızı pelerini kullanmadığı görüldü.

Napolitano ile görüşmesinin ardından Quirinale Sarayı’nın çalışanları ve aileleriyle bir araya gelen Papa, çalışanlar için dua edeceğini, onlardan da kendisi için dua etmelerini istedi. 

Quirinale Sarayı’na en son Papa ziyareti 4 Ekim 2008 tarihinde, 16. Benediktus tarafından, o tarihte cumhurbaşkanlığındaki ilk dönemini geçiren Giorgio Napolitano’ya yapılmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 20:35
banner53
YORUM EKLE

banner39