banner15

Papa'dan Sanders ile görüşme iddialarına tepki

Katoliklerin dini lideri Papa, Sanders'le görüşme gerçekleştirdiği iddialarına tepki gösterdi.

Papa'dan Sanders ile görüşme iddialarına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday adayı olan Vermont Senatörü Bernie Sanders ile görüşmesinin nezaket görüşmesi olduğunu söyledi.

Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı sığınmacı krizinde, sığınmacıların Avrupa’da ayak bastığı ilk noktalardan biri olan Yunanistan’ın Midilli Adası'na günübirlik ziyaret gerçekleştiren Papa, dönüş yolunda uçakta kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir soru üzerine Papa, ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'den aday olabilmek için kampanya yürüten Sanders ile yaptığı görüşmeye değindi.

Vatikan’da düzenlenen "Centesimus Annus Konferansı" katılımcılarının, Vatikan’da kendisinin de konakladığı Azize Martha Konukevi’nde kaldığını ifade eden Papa, "Bu sabah ben çıkış yaparken kendisi oradaydı. O benim ne zaman çıkacağımı biliyordu ve nazik biçimde benimle selamlaşmak için eşi ve bir çiftle orada beklemiş. Aşağıya indiğimde onunla selamlaştım, tokalaştık, o kadar. Bu, bir eğitimdir, siyasetle karıştırmayın. Eğer, bir selam vermeyi, siyasetle karıştırıyorsanız, size psikiyatriste gitmenizi öneririm" şeklinde konuştu.

Papa, ABD başkanlık seçimlerinde Sanders'ı desteklediği iddialarını reddetti.

Bernie Sanders da sabah Papa ile görüşmesine ilişkin ABC News kanalına verdiği demeçte, “Papa, harika bir insan. Ben, Katolik değilim ama ondan gelen harika bir enerji var” dedi.

Sanders, Papa’yı olağanüstü çalışmalarından ötürü takdir ettiğini de sözlerine ekledi.

ABD’li Senatör, dün de Vatikan’dan çıkışında gazetecilere, buraya Papa’dan davet alarak gelmediğini, davetin Papalık Sosyal Bilimler Akademisinden geldiğini belirtmişti. Sanders, başkanlık seçimlerinde Vatikan’ın kendisini desteklediği yönündeki iddialara ise karşı çıkmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 20:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48