banner39

Papa'nın önünde iki yol var | ANALİZ

Vatikan'da patlak veren köstebek krizi Papa'yı zor durumda bıraktı. Papanın önünde iki yol var, ya selefi XVI. Benedictus gibi yayılan dedikoduları fırsat bilip, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek geri çekilecek ya da kendi ifadesiyle “din tâcirlerini” ve “Firavunları” tapınaktan çıkarana dek başlattığı savaşı sürdürecek.

Avrupa 09.11.2015, 12:42 09.11.2015, 12:44
Papa'nın önünde iki yol var | ANALİZ

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vatikan, Vatileaks skandalından sonra (2012)  yeni bir köstebek kriziyle gündemde. Papa Francis tarfından oluşturulan özel ekonomi kurulunda görevli iki kişi ses kaydı ve gizli belge sızdırma iddiasıyla geçen hafta göz altına alındı. İki şüpheli arasındaki bağ ekonomi kurulu üyesi olmalarıyla sınırlı değil aynı zamanda Opus Dei'ye bağlı olmaları hadiseye ayrı bir renk katıyor. Selefi XVI. Benedictus gibi Francis'te güvendiği ve özenle seçtiği kişiler tarafından tuzağa düşürüldü. Selefi gibi Vatikan'ın finans kaynaklarına ilişkin çok özel bilgiler, geçen hafta İtalya'da yayımlanan iki kitaba  malzeme oldu. Ancak  belgeler ortalığa yayılmadan verdiği tutuklama kararıyla bütün taraflara göz dağı vererek selefinden farklı davranacağının ilk işaretini verdi.

Son hadiseyle papanın Curia Romana reformu büyük darbe aldı. Papanın önünde iki tercih bulunuyor ya selefi XVI. Benedictus gibi yayılan dedikoduları fırsat bilip, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek geri çekilecek ya da kendi ifadesiyle “din tâcirlerini” ve “Firavunları” tapınaktan çıkarana dek başlattığı savaşı sürdürecek.

Sinan Özdemir'in HABER ANALİZİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?