banner39

Papa'nın uşağı gözaltına alındı

Vatikan'dan son dönemlerde basına sızdırılan ve 'Vatikanleaks' olarak adlandırılan soruşturmayla ilgili, Papa'nın yanında görevli uşak gözaltına alındı

Avrupa 26.05.2012, 08:39 26.05.2012, 08:39
Papa'nın uşağı gözaltına alındı

Katoliklerin merkezi Vatikan’da, son dönemlerde rahatsızlık yaratmaya başlayan belge sızdırmalarıyla ilgili süren soruşturma kapsamında, bir kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Bizzat Papa 16’ncı Benedikt’in talimatıyla geçtiğimiz aylarda başlatılan soruşturmanın akıbetiyle ilgili basını bilgilendiren Vatikan Basın Ofisi Sorumlusu ve Sözcüsü Rahip Federico Lombardi, Vatikan Jandarma Birimi tarafından yürütülen kovuşturma çerçevesinde, söz konusu ‘hain’in, Papa’nın yanında görevli uşak Paolo Gabriele olduğunu açıkladı.

Peder Lombardi’nin, sabah saatlerinde Vatikan yargıçlarından Nicola Picardi tarafından sorgu altına alındığını belirttiği Paolo Gabriele’nin, Vatikan’da ‘Paoletto’ olarak tanındığı ve Papa’nın çok yakınında çalışan nadir laik görüşlü isimlerden biri olduğu belirtildi.

VATIKANLEAKS ÇOK CAN YAKACAK
Vatikanleaks soruşturması, daha çok canlar yakacak gibi görünüyor. Büyük bir maddi gücü elinde bulunduran Vatikan Bankası (IOR) Başkanı Ettore Gotti Tedeschi’yle ilgili bir kitapta yer alan iddialar çerçevesinde ’güvensizlik oluştuğu’ gerekçesiyle istifası istenmişti.

Belge sızdırılması sonucu hazırlanan bu kitabın yayınlanmasının ardından, Perşembe günü istifa etmek zorunda kalan Tedeschi’ni suskun kalmayı tercih ederek, "Konuşarak Papa’yı rencide etmek istemem" demekle yetindi.

Vaticano S.P.A. (Vatikan A.Ş) adlı kitabıyla Vatikan’da kara para aklandığını iddia eden Gazeteci Gianluigi Nuzzi’nin, son kitabı olan ’Sua Santita’ (Hazretleri), Vatikanleaks soruşturmasına ivme kazandırdı.

Nuzzi, kitabında, bizzat Papa 16’ncı Benedikt’in ‘gizli’ mektuplarını yayınladı. Mektupları ortaya döken ve bazı olayların nasıl örtbas edilmeye çalışıldığını iddia eden gazeteci, Vatikan Bankası’nda dönen gizli işleri de belgelemişti. Yine geçtiğimiz aylarda, bir kardinalin, papanın can güvenliğinin tehlikede olduğuna yazdığı mektup da satırı satırına basında yer almıştı. 

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?