Papa'yı istifa ettiren nedenler

Papa'nın sağlık nedenleriyle istifa ettiği açıklandı, ancak Vatikan'daki komploların ve skandalların da istifa nedenleri arasında yeraldığını tüm dünya biliyor.

Avrupa 12.02.2013, 11:13 11.04.2013, 01:40
Papa'yı istifa ettiren nedenler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Papa 16. Benedikt dün sabah yaklaşık 800 kişinin önünde yaptığı bir toplu ayinde Latince olarak istifa ettiğini bildirdi ve 'sevgili erkek kardeşleri'nden anlayış göstermelerini istedi. 85 yaşındaki Joseph Ratzinger, yaşlılığından dolayı artık 'Petrus görevi'ni hakkıyla yerine getiremediğini belirtti. Dünyanın çok hızlı bir şekilde değiştiğini ifade eden Ratzinger, 'büyük anlam içeren inanç hayatının sorularının' kendisini ileri geri attığını, bunun için gerekli fiziksel gücün artık kendisinde kalmadığını söyledi. Papa daha önce de geçmişteki ifadelerinde sağlık nedenleriyle istifa edebileceğini dile getirmişti.

Ancak sağlık sorunuyla birlikte Papa 16. Benedikt'in Kilise devletinin kontrolünü kaybettiği aşikardı. Vikileaks skandalında Vatikan duvarlarından dışarı sızan ve Kardinaller arasındaki iktidar kavgasını tüm dünyanın gözleri önüne koyan gizli mektub ve belgelerin sayısı hergün artmaktaydı. Yönetim tecrübesine sahip birinden çok bir Kilise bilgini olan Ratzinger'in bütün bunları durdurmaya gücü yetmedi. Aynı şekilde kara para aklama skandallarına adı karışan Vatikan Bankası IOR'in reformunu da gerçekleştiremedi.

Ratzinger'in uzun yıllardır yakın arkadaşı olan Max Seckler, Papa'nın bu tür konular yüzünden çok sıkıntı çektiğini, Roma'da oynanan komploların tasavvurunun bile çok zor olduğunu söyledi. Seckler, birkaç yıldan beri yaşlı arkadaşının tüm bunlara daha ne kadar dayanabileceğini merak ettiğini belirtti.

Fakat Ratzinger Kilise'deki çocuklara tecavüzlerle ilgili konularda da etkileyici bir rol oynayamadı. Aynı şekilde daha ortodox bir tavır taşıyan 'Ana Kilise' (Katolik Kilisesi)'yi terkedenlerin sayısının giderek artmasına karşı da başarısız kaldı. Özellikle zengin Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da insanlar topluluklar halinde Kilise'den ayrılıyor.

PASKALYA'YA KADAR YENİ PAPA SEÇİLECEK

Artık bundan sonra karşı oyuncular arasında Papalık yarışını kimin kazanacağı merak ediliyor. Reaksiyonerler, muhafazakarlar ve liberallerden oluşan gruplar ve grupcuklar arasında sıkı bir rekabet sözkonusu. Ayrıca ülkeler arası bir yarıştan da bahsediliyor. İspanyol Latin Amerika ülkeleri ile giderek güçlenen ABD fraksiyonu da yarışın içinde yeralıyor.

Vatikan sözcüsü Federico Lombardi, Paskalya Bayramına kadar yeni bir Papa'nın seçileceğini umduğunu söyledi. Dünyanın her tarafından Kardinaller 'Konklave'ye katılmak için Vatikan'a gelecekler ve çoğunluğun oyu ile yeni Papa'yı seçene kadar bir salona kapanacaklar.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?