Paris Büyük Camii'ne çirkin saldırı

Cami ön duvarına İslam ve Müslümanlara yönelik ağır hakaretlerin bulunduğu yazılar yazıldı

Paris Büyük Camii'ne çirkin saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Paris Büyük Camii, İslamofobik saldırıya hedef oldu.

Büyük Camii Müftüsü Dr Dalil Boubakeur, cami ön duvarına salı gecesi İslam ve Müslümanlara yönelik ağır hakaretlerin bulunduğu yazılar yazıldığını ifade etti.

Boubakeur, Fransa'daki Müslümanların sembol kurumuna yönelik yapılan bu ırkçı ve düşmanca saldırıyı en sert ifadelerle kınadıklarını, olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

İçişleri Bakanı Manuel Valls da Büyük Camii duvarına yazılan küfür içerikli yazıları en sert şekilde kınadığını kaydetti. Valls, Müslümanların bu konudaki tepkilerini paylaştığının da altını çizdi.

Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoë da Paris Müslümanlarını hedef alan saldırıyı öfke ve kızgınlıkla karşıladığını vurgulayarak saldırının herkesi bağlayan cumhuriyet değerlerine ihanet olduğunu aktardı.

Müslüman dernekleri de Paris Büyük Camii'ne yönelik saldırıya sert tepki gösterdi. İslamofobiye Karşı Ulusal Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri, nefret dolu saldırıyı kınadıklarını kaydetti.

Fransa'nın ilk camisi olan Paris Büyük Camii, Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız kolonilerinde Almanlara karşı savaşan Müslümanların anısına Fransız hükümeti tarafından inşa edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 10:48
banner53
YORUM EKLE

banner39