banner15

Paris kurbanlarının ailelerinden Belçika'ya dava

Paris'te meydana gelen IŞİD saldırılarında ölen kişilerin aileleleri, Belçika'ya ihmaller nedeniyle dava açmaya hazırlanıyor.

Paris kurbanlarının ailelerinden Belçika'ya dava

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Paris’te meydana gelen IŞİD saldırılarından 6 ay sonra kurbanların aileleriyle soruşturmayı yürüten yargıçlar ilk kez bir araya geldi.

Görüşmede kurbanların yakınlarına 13 Kasım günü yaşanan IŞİD saldırısının kamera kayıtları eşliğindeki detayları, olayın uluslararası boyutu ve soruşturmanın gidişatı hakkında bilgi verildi.

Saldırıya uğrayan Belle Equipe adlı kafede kız kardeşini kaybeden Claire Houd görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Davacı olarak ilk görüşmemizi yaptık. Bugün buraya o gece neler olduğunu anlamak için geldik. Benim kız kardeşim o gün saldırının olduğu barın terasında oturuyordu. O günden sonra bir daha geri dönmedi.”

Kurbanların avukatı Gerard Chemla devletin güvenlik kurumlarının terör saldırılarının neden önlenemediği konusunda tatmin edici açıklama beklediklerini dile getirdi:

“Fransız yargısının şu ana kadar ne yaptığı ve bundan sonra ne yapacağı konusunda bir açıklama bekliyoruz. Yargının henüz bazı görevlerini yapmadığını da hatırlatacağız. Neden Belçika’daki olay önlenemedi? Neden Salah Abdeslam daha önce yakalanmadı? Bu sorular davada önemli yer tutuyor.”

Bu arada yedi aile Abdeslam’ın terör saldırısını organize etmesine engel olamadığı gerekçesiyle Belçika hükümetine dava açmaya hazırlanıyor.

Diğer yandan Fransa, Belçika’da terör operasyonlarında yakalanan 5 kişinin iade edilmesi talebinde bulundu. Türkiye’de de Paris olaylarıyla bağlantılı bir kişinin cezaevinde olduğu bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 11:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48