banner39

Paris polisi: 127 ölü, 180 yaralı

Paris polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, saldırılarında en az 127 kişi öldü; 80’i ağır, yaklaşık 180 kişi yaralandı. Saldırganların sayısı ise 8 olarak açıklandı

Avrupa 14.11.2015, 11:12 14.11.2015, 12:11
Paris polisi: 127 ölü, 180 yaralı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’nın başkenti Paris’te Cuma gecesi yaşanan terör saldırılarında en az 127 kişinin öldüğü, 80’i ağır 180 kişinin yaralandığı açıklandı.

Paris’te yaşanan terör saldırısını radikal dinci terör örgütü IŞİD’in üstlendiği haberleri de giderek yoğunlaşıyor. Sosyal paylaşım sitelerinde dünyanın dört bir yanından Fransa’ya destek mesajları yayınlandı. Çoğu ‘Je suis Paris’ hepimiz Paris’iz mesajıyla destek verdi. Ülkede çoğu resmi binalar Fransız bayrağının renkleri lacivert, beyaz, kırmızı renkli ışıklarla aydınlatıldı. 66,5 milyon Fransız yasta, halen terör olayının şoku yaşanıyor.

Fransa’nın dış temsilciliklerinde bayraklar yarıya çekildi. Temsilcilik binalarında hayatını kaybedenler için mumlar yakıldı, çiçekler bırakıldı.

Almanya ile Fransa sınır kapılarında denetimler Cumartesi sabahı saat 3.00’den itibaren yeniden başladı. Fransız ve Alman sınırlarında her iki ülkenin güvenlik güçleri sınırları denetliyor. Almanya, Fransa, İsviçre üçgeninde 100 kilometreyi geçen sınır şeridinde kontroller başladı. Hafta sonu sınır trafiği hareketlendi.

PARİS SALDIRISINDAN GÖRÜNTÜLER | VIDEO

Alman Futbol Milli takımının oyuncuları Cumartesi sabahı sıkı güvenlik çemberi altında Paris Havaalanına getirildi. Milli takım oyuncularının öğlen saatlerinde Almanya’ya gelmeleri bekleniyor.

8 SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ

Paris polisi ayrıca saldırıları gerçekleştiren silahlı 8 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Fransa'da 2. Dünya Savaşı'nda sonra ilk defa ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildi. Ülkede bütün sınırlar kapatıldı. Asker, güvenliği sağlamak için Paris'e indi, şehrin önemli noktalarında konuşlanmaya başladı.

Paris saldırılarının ardından olağanüstü toplanan hükümet adına açıklama devlet başkanı Françoise Hollande'dan geldi. Hollande, orduyu göreve davet ederken, olağanüstü hal ilan ettiğini, sınırları da kapattıklarını duyurdu. 

Hollande basın toplantısında, "Kimin terörist kimin suçlu olduğunu öğreneceğiz. Tabi ki kurbanları yaralıları düşünüyorum. Herkese barış çağrısında bulunuyorum. Teröre karşı Fransa birlik içinde olmalı. Şu anda bizi korkutmayı başardılar ama bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Saldırıların ardından birçok metro hattı ulaşıma kapanırken, polis, Parislilerden evlerinden çıkmamalarını istiyor.

FRANCE 24 KANALI: YEDİ AYRI YERDE VURDULAR

Yine France 24 kanalı polis kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, başkentte toplam 7 ayrı bölgede saldırı ve çatışmaların gerçekleştiğini duyurdu.

PARİS SALDIRISININ ŞAHİTLERİ ANLATIYOR...

Stade de France’ın etrafındaki üç ayrı bombalı saldırı ve diğer iki bölgedeki silahlı saldırıların akşam yerel saat ile 22 sularında başlaması, teröristlerin aynı anda, planlı ve koordineli bir şekilde hareket ettiğini ortaya koyuyor.

FRANSA BASINI: PARİS SAVAŞTA

Paris'teki saldırılar sonrasında Fransa'daki yerel ve bölgesel gazeteler olayı, "Paris’in merkezinde savaş" ve "Paris savaşta" şeklinde ön plana çıkardı.

Fransa’daki yerel ve bölgesel gazeteler, bugünkü manşetlerini terörist saldırıya ayırırken, "Paris savaşta" başlığını ön plana çıkardılar.

Sol eğilimli Liberation "Paris’te katliam" başlığı ile çıkarken, sağ eğilimli Le Figaro, "Paris’in ortasında savaş" başlığını tercih etti.

Le Parisen gazetesi ise başkenti kana bulayan terörist saldırı ile "Paris’te korku dolu gece" yaşandığını yazdı.

Bu arada ana muhalefetteki Cumhuriyetçiler Partisi Lideri Nicolas Sarkozy yaptığı açıklama ile hükümetin, olağanüstü hal ve sınırların kapatılması uygulamasına tam destek verdiğini bildirdi.

SALDIRIDA ÜÇ İHTİMAL

Dün geceki Paris saldırısı için şimdilik üç senaryo konuşuluyor.

Birinci ihtimale göre, eylemi gerçekleştirenler, mültecilerin aralarına sızarak Avrupa’ya gelen IŞİD yanlısı kişiler. Bunları, geldikten sonra, Irak veya Suriye’den yönlendiren gruplar harekete geçirmiş olabilir.

İkinci ihtimal ise El Kaide. Daha önceki Charlie Hebdo saldırısını da El Kaideye bağlı grupların yaptığı öne sürülmüştü.

Üçüncü senaryo ise Fransa’da yaşayan ve kendini bir yerlere bağlamayan ‘yalnız kurt’ olarak tabir edilen bağımsız gruplar.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?