banner15

Paris saldırısında yalanla algı operasyonu

Fransa'nın başkenti Paris'te polisle girdiği çatışma sırasında kendisini havaya uçurduğu açıklanan Hasna Ait Boulahcen, Fransız medyasında yayınlanan fotoğraflarına göre hala yaşıyor ve gazetecilere açıklama yapıyor

Paris saldırısında yalanla algı operasyonu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Paris katliamının ardından şüphelilerin peşine düşen Fransa polisinin geçen hafta Saint Denis'de düzenlediği baskında kendini patlattığı öne sürülen Hasna Ait Boulahcen diye başka bir kadının fotoğrafının yayınlandığı ortaya çıktı.

Boulahcen olduğu iddia edilen fotoğrafta, şahsın geçmişte radikal olmadığı yönünde bir algı operasyonu çalışması yapılarak, Nabila Bakkatha isimli Faslı bir kadının banyoda bir fotoğrafı kullanıldı.

Bir arkadaşının kendisini telefonla arayarak tüm basında kendisine ait fotoğrafların yayınlandığını öğrenen Bakkatha yaptığı açıklamada, Boulahcen'e olan benzerliğinden faydalanan eski bir arkadaşının Paris saldırılarının ardından para kazanmak için eski fotoğraflarını gazetecilere sattığını söyledi.

Fotoğrafların Fransa'da yaşadığı 1998-2007 arasındaki dönemde, Fas asıllı bir arkadaşı tarafından çekildiğini söyleyen Bakkatha, “ilişkileri bozulan ve yıllardır iletişim kurmadığı” arkadaşının fotoğrafları Fransız bir gazeteciye intikam için sattığını öne sürerek, kendisinin sosyal medyada bu fotoğrafları paylaşmadığını belirtti.

Fotoğrafının gazetelerde "canlı bomba" olarak basılmasının ardından hayatının radikal anlamda değiştiğini anlatan 36 yaşındaki kadın, "Ailem şoke oldu. Bazı arkadaşlarım artık benimle konuşmuyor. Sürekli korku içinde olduğum için işe gitmeyi bıraktım ve dışarı çıkamıyorum. Fransa'ya seyahat etsem birçok problemle karşılaşacağıma eminim" diye konuştu.

CNN ile bazı fotoğraflarını paylaşan Bakkatha, "Bunlara bakın, onunla benzerliklerim çok az. Fotoğraflarımızı kıyaslayan herkes, farklılıkları görecek ve birbirimize hiç benzemediğimizi anlayacaktır" diye konuştu.

Başka fotoğraflarını gazetecilere gösteren Bakkatha, "Bunlara bakın, onunla benzerliklerim çok az. Fotoğraflarımızı kıyaslayan herkes, farklılıkları görecek ve birbirimize hiç benzemediğimizi anlayacaktır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 15:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35