banner39

Paris Tel Aviv'in reklamını yapmaya başladı

Fransa'da bir süredir tartışmalara neden olan Tel Aviv plaj etkinliği yoğun güvenlik önlemleri altında başladı

Avrupa 13.08.2015, 16:36 13.08.2015, 16:36
Paris Tel Aviv'in reklamını yapmaya başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da, Paris Belediyesinin her yaz düzenlediği "Geleneksel Paris Plaj Günleri" kapsamında Tel Aviv'in onur şehri seçildiği etkinlik başladı.

Ülkede tartışmalara yol açan ve çeşitli çevrelerden tepki toplayan Tel Aviv plaj etkinliği, yoğun güvenlik önlemleri altında ziyaretçilerine kapılarını açtı.

İsrail karşıtı birçok örgütün ve sol kanattan siyasetçilerin eleştirilerine karşın iptal edilmeyen etkinlikte güvenliği sağlaması için 500 polis ve jandarma görevlendirildi.

Etkinlikte ziyaretçiden çok basın mensubu ve güvenlik görevlisinin yer aldığı da gözlendi.

Belediyenin Tel Aviv'in onur şehri seçildiğini açıklamasının ardından birçok dernek, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo'ya etkinliği iptal etmesi çağrısında bulundu.

Tepkiler karşısında Le Monde gazetesinde bir makale kaleme alan Hidalgo, İsrail'in geçen sene Gazze'ye yaptığı saldırıları işaret ederek, Tel Aviv'in azınlıklar karşısında İsrail hükümetinden farklı bir tutum sergilediğini ve kararlarından dönmeyeceklerini belirtti.

Etkinliğe karşı çıkanlar, Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan ApartheidSurSeine (Seine'de apartheid) etiketiyle de tepkilerini ortaya koydu. Etikette, İsrail'in geçen yıl Gazze'ye düzenlediği saldırılara ilişkin fotoğraflar yoğun olarak paylaşıldı.

TEL AVİV'İN KÜLTÜREL TANITIMI

Seine Nehri kenarında her yıl düzenlenen Paris plaj etkinliğinin bu yıl 14'üncüsü gerçekleştiriliyor. 23 Ağustos'ta sona erecek etkinlik için nehir kıyısına 5 bin ton kum dökülerek çok sayıda ağaç yerleştirildi.

Organizasyonda her yıl bir kent onur şehri seçiliyor ve o şehir ile yer aldığı ülkenin tanıtımları yapılıyor.

İsrail'in 7 Temmuz 2014'te başlattığı Gazze saldırıları 51 gün devam etmiş, saldırılarda Gazze'de 2 bin 150'den fazla kişi hayatını kaybetmiş, 11 bin kişi yaralanmıştı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?