Paris'e Rus Ortodoks kilisesi yapılacak

Rusya yurt dışına yüksek profilli Ortodoks kiliseleri yapmaya başlamıştı, bu kapsamda Paris'te Sen Nehrinin kıyısına büyük bir kilise yapılacağı açıklandı

Paris'e Rus Ortodoks kilisesi yapılacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'e Rus Ortodoks kilisesi yapılacak. Kilise Eyfel Kulesinin yakınlarında bulunan Sen nehrinin kıyısına inşa edilecek.

Rusya, yabancı ülkelere yüksek profilli Ortodoks kiliseleri yapmaya başlamıştı. Bu çalışmalar dahilinde Fransa'ya da büyük bir Ortodoks kilisesi yapılması kararı alındı. Yapılan çalışmalar ve anlaşmalar sonucunda, Sen Nehrinin kıyısına yapılması planlanan kilise için ihale süreci başladı.

Fransa'da faaliyet gösteren Bouygues İnşaat firması 100 milyon euroluk ihaleyi kazandı ve çalışmalara başladı. Yapılması planlanan kilise, geleneksel Rus Ortodoks mimarisinden çizgiler taşırken, kilise binasının büyük bölümü mermer ve camdan oluşacak.

Rusya'nın Fransa büyükelçisi Alexander Orlov, Paris ve çevresinde yaklaşık 10 bin Rus'un yaşadığını, 10 binlercesinin de Fransa'nın diğer bölgelerinde yaşadığını ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2014, 14:14
banner53
YORUM EKLE

banner39