banner39

Paris'te iklim değişikliğine karşı gösteri

BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın düzenlendiği Paris’te iklim değişikliğine karşı 10 bin kişi gösteri yaptı

Avrupa 12.12.2015, 17:13 12.12.2015, 17:13
Paris'te iklim değişikliğine karşı gösteri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP21) evsahipliği yapan Fransa’nın başkenti Paris’te çevreci gruplar gösteri yaptı.

Eyfel Kulesi ve Champ de Mars Parkı yakınlarındaki gösteriye 10 bin kişi katıldı. Göstericiler yollara kırmızı şeritler ve yaklaşık 5 bin kırmızı çiçek bıraktı. Kırmızı şemsiyeler açan protestocular, "İklim suçuna son", "Sistem değişsin, iklim değişmesin","İklim adaleti, şimdi!" gibi pankartlar taşıyarak Porte Maillot meydanına kadar yürüdü.

Kırmızı çizgilerin iklim değişikliği krizinden kaynaklanan felaketlerde hayatını kaybedenleri temsil ettiği belirtildi. Gösterilerde ayrıca iklim değişikliği kurbanları için saygı duruşu yapıldı.

Paris'te iki hafta önce başlayan COP21'de iklimdeğişikliğiyle mücadele için günlerdir müzakere edilen taslak metin üzerinde anlaşma sağlanmıştı. Metinde, küresel ortalama sıcaklık artışının 1,5 santigrat dereceyle sınırlandırılması için çabaların artırılması, sera etkisi yaratan gazların emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerin desteklenmesi gibi maddeler öne çıkıyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?