banner39

Paris'te kilise önündeki göçmenler tahliye edildi

Paris'te Saint-Bernard Kilisesi önünde bulunan ve çok sayıda göçmenin yaşadığı kamp, polis operasyonuyla boşaltıldı

Avrupa 07.06.2015, 15:56 07.06.2015, 15:56
Paris'te kilise önündeki göçmenler tahliye edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'in kuzeyindeki Saint-Bernard kilisesi önünde yaşayan göçmenler, güvenlik güçleri tarafından bulundukları bölgeden tahliye edildi.

Paris'in 18. bölgesindeki Saint-Bernard Kilisesi önünde bulunan ve çok sayıda göçmenin yaşadığı kamp, düzenlenen polis operasyonuyla boşaltıldı. Tahliye sonrası metro istasyonuna geçmek isteyen göçmenler ise engellendi. Operasyonda herhangi bir gözaltına alma işlemi uygulanmadı.

Göçmenlerin güvenlik güçleri tarafından bir spor merkezine götürüldüğü bildirildi. Tahliye işlemi sırasında onlarca gösterici ve göçmen derneği temsilcisi protesto gösterisi düzenledi.

Fransız polisi, 2 Haziran'da kamp alanındaki hijyen şartlarını gerekçe göstererek, Paris'in sembol caddelerinden Champs Elysees'ye 5 kilometre mesafede, La Chapelle metrosunun çıkışında bulunan ve yaklaşık 350 göçmenin barındığı kamp alanını boşaltmıştı.

Valiliğin 30 Mayıs tarihli kampın tahliyesini öngören bildirisinde, kampın "yasa dışı" olduğu belirtilmiş, olası bir salgın hastalık riskine dikkat çekilerek, göçmenlerin kaldırımda oturdukları için çevreye rahatsızlık verdikleri belirtilmişti.

Avrupa'dan İngiltere'ye gitmeye çalışan kaçak göçmenlerin şansını denediği en önemli sınır kapısı olarak bilinen Calais ketinde de eş zamanlı yapılan operasyonla iki göçmen kampı dağıtılmıştı.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?