banner39

Paris'te ötenazi karşıtı gösteri

Göstericiler, ötenaziyi kolaylaştıran yasa teklifinin reddedilmesini istedi

Avrupa 25.01.2015, 19:16 25.01.2015, 19:16
Paris'te ötenazi karşıtı gösteri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa’nın başkenti Paris’te, ötenazinin kolaylaştırılmasını öngören yasa teklifi protesto edildi.

"Yaşam için Yürüyüş" sloganıyla düzenlenen gösteriye siyah balonlarla katılanlar, ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi Jean Leonetti (UMP) ve iktidardaki Sosyalist Parti üyesi Alain Claeys tarafından sunulan ve geçen hafta mecliste tartışılan yasa teklifinin genel kurulda reddedilmesini istedi.

Yürüyüşte ayrıca, bitkisel hayatta, yaşam ünitesine bağlı tutulan ve ötenazi hakkı konusunda annesi ve karısının görüş ayrılığı yüzünden bu konudaki kampanyanın sembolü haline gelen hastaya gönderme yapılarak ‘’Hepimiz Vincent Lambert’’ yazılı dövizler taşındı. 

Lambert’in ötenaziye karşı çıkan annesi, kız kardeşi ve bu kişilerin avukatı da gösteri kortejinin ilk sırasında yer aldı.    

Kürtaj karşıtlarının da destek verdiği gösteriye yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Bu arada, Fransa’da düzenlenen son kamuoyu yoklamaları, seçmenlerin yüzde 89’unun ötenazi hakkına destek verdiğini ortaya koyuyor.

VİNCENT LAMBERT DAVASI

Danıştay Mahkemesi’nin geçen yıl, altı yıldır yaşam ünitesine bağlı bir hastanın tedavisine son verilmesi yolunda aldığı karar ve ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu hüküm ile ilgili aldığı yürütmeyi durdurma kararı, ülkede ötenazi ile ilgili tartışmaların alevlenmesine yol açmıştı.

Tedavi şansı olmayan, bitkisel hayattaki Vincent Lambert'in anne ve babasının ötenaziye karşı çıkması, karısının ise bitkisel hayattaki ve beyni tahribata uğramış kocası için ötenaziyi savunması konuyla ilgili hukuki tartışmaları ve yasalardaki boşlukları da gündeme getirmişti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?