banner39

Paris'te PKK'nın kurucusu öldürüldü

Paris'teki Kürdistan Enstitüsü'nde biri PKK'nın kurucusu kadınlardan Sakine Cansız olmak üzere üç kadın başlarından vurulmuş halde bulundu

Avrupa 10.01.2013, 09:19 10.01.2013, 12:43
Paris'te PKK'nın kurucusu öldürüldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'te 3 kadın öldürüldü.

Paris'in 10. bölgesinde Rue Lafayette üzerinde bulunan Kürdistan Enstitüsü'nde PKK'nın kurucu kadrolarından olan Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve  Leyla Söylemez isimli 3 kadın, başlarından kurşunlanmış olarak bulundu.

Saat 02.00 sıralarında binaya gelenler tarafından bulunan kadınların akşam saatlerinde öldürüldüğü belirlendi.

Polis, öldürülen Kürt asıllı 3 kadının, PKK ile bağlantılı ve örgüt içi infaz kurbanı olabilecekleri ihtimali üzerinde durulduğunu bildirdi. Sakine Cansız'ın Murat Karayılan tarafından PKK'nın Almanya sorumlusu olarak atandığı belirtiliyor.

BDP'DEN AÇIKLAMA

Üç PKK'lı kadının öldürülmesi sonrasından PKK'dan gelen açıklamada, 'üç Kürt kadın siyasetçinin katledilmesini nefretle kınıyoruz' dendi.

BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak imzasıyla yapılan ve ilk önce PKK'ya yakınlığı ile bilinen ANF sitesinde yer alan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Dün akşam saatlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt Enformasyon bürosunda bulunan Kürt kadın siyasetçiler; Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in vahşice katledilmiş olmasını nefretle kınıyoruz.

Bütün Kürt halkına başsağlığı diliyoruz. Fransa hükümetinin bu katliamı hiç bir tereddüde yer bırakmayacak şekilde derhal aydınlatmasını bekliyoruz. Paris’in en işlek bölgesinde alenen işlenen bu suikastların üstünün örtülemeyeceğinin bilinmesini istiyoruz."

İÇİŞLERİ BAKANI VALLS, OLAY YERİNDE İNCELEMELERDE BULUNACAK

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, Paris'te aralarında PKK terör örgütünün kurucuları arasında yer alan Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 kadının öldürülmesiyle ilgili cinayeti ''dayanılmaz'' olarak niteledi ve cinayetlerle ilgili olay yerinde incelemelerde bulunacağını söyledi.

France info radyo kanalına konuşan Valls, cinayetlerle ilgili yorum yapmanın şu an için erken olduğunu belirterek, ''Bırakalım yetkililer gerekli soruşturmalarını tamamlasın'' dedi.

Fransız televizyonu başından vurularak öldürülen kurbanlardan 32 yaşındaki Fidan Doğan'ın Kürt Enstitüsü'nde sürekli görevli olduğunu, diğer Sakine Cansız ve Leyla Söylemez isimli kadınların ise ziyaretçi olduğunu duyurdu.

Saat 02.00 sıralarında binaya gelenler tarafından bulunan kadınların akşam saatlerinde öldürüldüğü belirlendi.

ANKARA'DAN İLK AÇIKLAMA: PKK VAR PKK'DAN İÇERİ!

Ankara'dan ilk açıklamayı yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "PKK'nın kendi iç hesaplaşması gibi. Örgüt içinde benzerlerini daha önce gördük" diye konuştu.

Elde daha net veriler olmadığını söyleyen Çelik, PKK'nın uzun yıllardır kendi içinde binlerce infaz yaptığını, karşılıklı hesaplaşmalara girdiğini de hatırlattı.

ZÜBEYİR AYDAR: İMRALI'YA KARŞI

PKK'nın Avrupa sorumlusu olarak bilinen Zübeyir Aydar, PKK'nın Paris'teki enformasyon bürosuna düzenlenen saldırının, İmralı ile yapılan görüşmelere karşı yapıldığını öne sürdü. Rudaw haber sitesine konuşan KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç PKK'lı kadının öldürüldüğü silahlı saldırıyı değerlendirdi. Aydar, "Saldırılar, İmralı ile yapılan görüşmelere karşı yapılıyor" ifadesini kullandı. Aydar, "Bu saldırı, yeni sürece karşı yapıldı. Karanlık güçler tarafından yapıldı" derken sözünü ettiği güçlerin Türkiye'deki derin devlete bağlantılı olduğunu öne sürdü.

DTK VE BDP'Lİ VEKİL DE KINADI

BDP'li milletvekili Pervin Buldan tweetter hesabından yaptığı açıklamada, "Paris'te katledilen üç Kürt kadını mücadelemizde yaşatacağız. Suikastı lanetle kınıyorum" dedi.

Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) yaptığı açıklamada da "Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez'in vahşice katledilmesini nefretle kınıyoruz." denildi.

SAKİNE CANSIZ KİMDİR?

"Sara" kod adlı Sakine Cansız, PKK'nın kuruluş çalışmasında bulundu. Daha sonra Tunceli'de grubun kuruluş çalışmalarına katıldı. Elazığ ve Bingöl'de çalışmalarını sürdürdü. Yakalanınca Diyarbakır cezaevine götürüldü. Burada direnişlere katıldı. Bekaa vadisine geldi. Burada Öcalan tarafından Mehmet Şener meselesi nedeniyle itibarsızlaştırıldı. Son olarak Karayılan tarafından Almanya temsilcisi olarak atandı. PKK'nın kadın örgütlenmesi içerisinde çok aktif olarak yer alıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?