banner15

Paris'te polis, sığınmacı çadırlarını kaldırdı

Calais'te boşaltılan sığınmacı kampından gelenlerin Paris merkezine kurduğu çadırlar da söküldü

Paris'te polis, sığınmacı çadırlarını kaldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'in ortasında sığınmacıların kaldığı kamp, polis tarafından dağıtıldı.

Paris'in 19. bölgesinde yer alan Stalingrad kampı ve Jaures metro istasyonu yakınlarında sığınmacıların kaldığı derme çatma çadırlar, çevik kuvvet ekipleri tarafından kaldırıldı. Yaklaşık 400 Afgan sığınmacının kaldığı çadırlar kaldırılırken polisle sığınmacılar arasında gergin anlar yaşandı.

Bu bölgelerdeki artışın temel nedeni Calais kentindeki çadırların imhası sonrası bu bölgelere akın eden göçmenler.

Paris'teki derme çatma kampların sakinlerinin çoğu Suriye, Libya, Afgan, Sudan, Somali'den gelenler.

Bu sabah 400 civarında Afgan mültecinin yaşadığı Paris'in kuzeyindeki Stalingrad kampının bir bölümünde çevik kuvvet polisleri tarafından kimlik kontrolü yapıldı. Stalingrad göçmen kampının boşaltılması Başbakan Manuel Valls tarafından açıklanmıştı. Güvenlik güçleri "kontrol işlemi" için Paris 19'uncu bölgesinde bulunan Villette bulvarında müdahale bulundu.

Operasyon sırasında polis, belgesiz göçmenler ile sığınma başvuruları olanları ayırdı. Belgesiz olanlar polis otobüsüne alındı. Göçmenler eşyalarını ve bazı çadırlarını toplayamadı. Polis ve göçmenler arasında gerginlik yaşandı. Göçmenler ile belediyenin yıkım ve temizlik çalışması sırasında da zaman zaman gerginlik yaşandı.

Polis operasyonu ve temizlik çalışması öğleden sonra bitti. Göçmenler kurtarabildikleri eşyaları ve çadırlar ile polisin ayrılmasından sonra metro altında ve kenarlarında tekrar çadır kurdu.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 09:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48