banner15

Paris'te saldırı şüphelisinin ailesi gözaltında

Paris'te kimliği tespit edilen saldırı şüphelilerinden birisinin ailesi gözaltına alındı

Paris'te saldırı şüphelisinin ailesi gözaltında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Terörle Mücadele Savcısı François Molins, Paris'te dün akşam meydana gelen konser salonundaki saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliğinin teşhis edildiğini bildirdi. Şüphelinin ailesi ise gözaltına alındı.

Molins, Paris'te dün yaşanan altı eş zamanlı terör saldırısıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

"Konser salonundaki saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliği teşhis edildi. Saldırganın poliste sabıkası var" diyen Molins, saldırganın, 21 Kasım 1985'te Fransa'nın Esssonne bölgesinin Courcouronnes kasabasında doğduğunun belirlendiğini kaydetti.

Fransız savcı, Stade de France'daki saldırılardan birini gerçekleştiren canlı bombanın yanında da, 1990 doğumlu bir kişiye ait Suriye pasaportunun bulunduğunu açıkladı.

Savcı, sorgular sırasında saldırılarda Seat ve Volkswagen Polo tipi siyah iki otomobilin kullanıldığının ve bu araçların Belçika'da ikamet eden bir Fransız vatandaşı tarafından kiralandığının tespit edildiği bilgisini aktardı.

Molins, bu kişinin beraberinde Brüksel'de ikamet eden iki kişiyle bir araç içerisinde sınırdan geçmek isterken gözaltına alındığını kaydetti.

Fransız savcı, dün Paris'te meydana gelen saldırılarda 129 kişinin hayatını kaybettiğini, 99’u ağır, 352 kişinin saldırılarda yaralandığını bildirmişti.

Savcı, 7 saldırganın öldüğünü belirtirken, üç ekip halinde koordineli olarak hareket ettiklerinin anlaşıldığını açıklamıştı.

ŞÜPHELİNİN AİLESİ GÖZALTINDA

Fransa’nın başkenti Paris’teki kanlı saldırıların sorumlularından birinin babası ve kardeşi, polis tarafından gözaltına alındı.

Fransız polisi, Bataclan konser salonundaki intihar saldırısını düzenleyenlerden birinin ailesinin yaşadığı evlere baskın düzenledi. Romilly-sur-Seine kasabasındaki baskında saldırganın babası, Bondoufle kasabasına yapılan baskında ise erkek kardeşi gözaltına alındı.

Bu arada, BFM kanalı, saldırıyı düzenleyenlerden ikisinin daha önce Yunanistan’dan sığınma talebinde bulunduğunu duyurdu. Fransız kanalı, güvenlik güçlerinin, Yunan yetkililerden söz konusu iki saldırganın dijital parmak izini göndermesini istediğini bildirdi.

GAZETELER BUGÜN DE ÇIKTI

Bu arada, Fransız gazeteleri, başkenti sarsan terör saldırılarının ardından ilk kez pazar günü de yayın yaptı. Fransa’da gazeteler pazar günleri çıkmazken, sadece bir pazar gazetesi satışa sunuluyordu.

Yine güvenlik önlemleri çerçevesinde ülke genelinde polis izinleri ikinci bir emre kadar kaldırıldı.

Paris’i önceki akşam kana bulayan saldırılarda en az 129 kişi hayatını kaybetmiş, 99’u ağır 352 kişi yaralanmıştı. Altı farklı noktada gerçekleşen saldırılar sonucu 7 saldırgan ölmüş, saldırıları IŞİD üstlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2015, 10:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35