banner39

Paris'te Ukrayna için toplantı

Fransa, Almanya, Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanları, Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeleri görüşmek üzere Paris'te bir araya geldi

Avrupa 24.02.2015, 18:57 25.02.2015, 07:11
Paris'te Ukrayna için toplantı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa, Almanya, Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanları Ukrayna’nın doğusundaki gelişmeleri görüşmek üzere Paris’te toplandı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, yapılan toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada, ateşkesin sağlanması ile Ukrayna’nın Debaltseve ve Marioupol kentlerindeki durumun ayrıntılı bir şekilde görüşüldüğünü kaydetti.

Fabius, "Fransa, Almanya, Ukrayna ve Rusya, ateşkesin sağlanması, ağır silahların geri çekilmesi ile ilgili Minks anlaşmasının gereklerine kesinlikle uyulması çağrısında bulundu’’ ifadesini kullandı.

Dört bakanın bölgedeki AGİT özel gözlemci heyetinin görevinin güçlendirilmesini istediğini belirten Fabius, yine bu heyetin emrine gerekli personel, mali destek ve ekipman verilerek, görev yetkisinin de genişletilmesi çağrısında bulundu.

Fabius açıklamasında, ''tarafların ateşkes ve ağır silahların geri çekilmesini denetleyecek AGİT heyetinin çalışmalarını kolaylaştırması ve gerekli işbirliğinde bulunmasını'' istedi.  

Kiev ve batılı ülkeler, Rusya’yı Ukrayna’daki ayrılıkçılara destek vermekle suçluyor.

Ukrayna’nın doğusundaki gelişmeler son 10 ay içinde yaklaşık 6  bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açarken, yüz binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Fransa ve Almanya’nın baskısıyla Minsk’te 12 Şubat’ta Kiev yönetimi ve ayrılıkçılar arasında ateşkes, esir değişimi ve ağır silahların bölgeden çekilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?