banner39

Paris'teki gösterilerde 66 gözaltı

Fransa'nın güneyindeki baraj karşıtı bir eylemde hayatını kaybeden Remi Fraisse için düzenlenen anma gösterilerinde 66 kişi gözaltına alındı.

Avrupa 02.11.2014, 21:44 02.11.2014, 21:44
Paris'teki gösterilerde 66 gözaltı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın güneyindeki baraj karşıtı bir eylemde hayatını kaybeden Remi Fraisse için düzenlenen anma gösterilerinde 66 kişi gözaltına alındı.

Başkent Paris'te, Tarn bölgesindeki Sivens Ormanı’nın yok olmasına yol açacağı ileri sürülen barajın inşasını önlemek için yapılan eylemlerde hayatını kaybeden Fraisse anıldı. Stalingrad Meydanı'nda izinsiz yapılmak istenen gösteriye polisin müdahalesi sonucu 66 kişi gözaltına alındı ve göstericiler eylem alanına sokulmadı.

Polis kaynakları, gözaltına alınan göstericilerin üzerinde kesici, delici ve yanıcı maddeler ele geçirildiğini bildirdi.

Diğer bir anma eylemi de Eyfel Kulesi yakınlarındaki Barış Duvarı'nda yapıldı. Duvar önünde toplanan 500 kadar gösterici, sessiz oturma eylemi yaptı. Ellerinde "Remi sen bizim ağaç kardeşimizsin" yazılı pankartlarla duvar önünde oturan eylemciler, Fraisse için açılan anı defterini imzaladı.

Ülkenin güneyindeki Tarn bölgesi yakınlarında bulunan Sivens Ormanı’nın yok olmasına yol açacağı ileri sürülen barajın inşasına karşı başlatılan eylemlerde 21 yaşındaki Remi Fraisse isimli genç hayatını kaybetmişti. İçişleri Bakanlığı, gencin, baraj bölgesinde bir patlama sonucu hayatını kaybettiğini açıklamış ancak patlamaya neyin yol açtığı konusuna açıklık getirmemişti. Yapılması planlanan barajla, 24 endüstriyel tarım tesisine su sağlanması hedefleniyor. Çevreciler ise barajın yapılmasıyla 39 hektarlık Sivens Ormanı'yla koruma altında olan 94 canlı türünün yok olacağı görüşünü dile getiriyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?