banner39

PASOK liderliğine tek aday

Yunanistan'da PASOK liderliğine tek aday, Maliye Bakanı Evangelos Venizelos oldu.

Avrupa 11.03.2012, 21:11 11.03.2012, 21:11
PASOK liderliğine tek aday

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, parti içi seçimlerde PASOK liderliğine tek aday oldu.

PASOK lideri ve eski başbakan Yorgo Papandreu'nun başbakanlığa ve parti liderliğine aday olmayacağını söylediği ocak ayından itibaren PASOK liderliğine en büyük aday olarak gösterilen Venizelos, adaylıkların bildirildiği PASOK Ulusal Konferansında tek aday olarak gösterildi.

Türkiye-Yunanistan sınırına tel örgü inşası proesi ile tanınan eski Vatandaşı Koruma Bakanı Hristos Papuçis ise 94 konsey üyesinin imzasını toplayamadığı için aday olamadı. Venizelos'un 200'ün üzerinde imza topladığı bildirildi.

Venizelos, Vatandaşı Koruma Bakanı Mihalis Hrisohoidis, Eğitim Bakanı Anna Diamantopulu ve Başbakan Yardımcısı Theodoros Pangalos gibi önemli PASOK üyelerinin de desteğini aldı.

Venizelos, partinin ulusal konferansında yaptığı konuşmada ''yeni toplumsal ittifak''a dayalı yenilenmiş bir PASOK'a ihtiyaç olduğunu belirterek, PASOK'un ülkedeki ekonomik krizin yükünü sırtında taşıyan işçiler, çiftçiler, işsizler, genç bilim adamları ve küçük ölçekli üreticilerle ilişkilerini yeniden kurması gerektiğini kaydetti.

Partinin üyeleri adına fedakarlıkları, çabaları ve hoşgörüleri için Yunan halkına teşekkür eden Venizelos, ''Vatandaşlarımızın gözlerine tekrar bakarak kati bir içtenlikle büyük hatalar için bir özür dileme yükümlülüğümüz var'' diye konuştu.

Gelecek seçimlerde partinin kendisini muhafazakar sağ ve diğer sol partilerden ayrıştırması gerektiğini ifade eden Venizelos, ''Pozisyonumuzu yıkıcı ve tehlikeli sağcı popülizm ile aynı derecede tehlikeli solcu fırsatçılıktan farklılaştırmamız gerekmektedir'' dedi.

PASOK'un kamuoyu yoklamalarında görülen oy kaybına işaret eden Venizelos, PASOK'un birinci parti olduğu bir zafer hedeflediklerini kaydetti.

Hristos Papuçis de partinin ulusal konferansında yaptığı konuşmada Yunanistan'da siyasi hayatın memorandumla bitmediğini, seçildiği takdirde troykanın dayatmaya çalıştığı durgunluğu ve hareketsizliği kabul etmeyeceğini söyledi.

2004'te Yorgo Papandreu, Kostas Simitis'ten sonra PASOK'a başkan olmuştu, Papandreu, 2007'de ise Venizelos'u kolaylıkla elemiş ve başkanlığını sürdürmüştü.
Yorumlar (0)
32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?