banner39

Patriot'ların komutası NATO'da

Türkiye’ye gönderilecek Patriot’lar konusunda Meclis desteği arayan Alman hükümeti, üç konuda güvence verdi. Göreve Awacs uçakları da dahil edildi

Avrupa 13.12.2012, 00:36 13.12.2012, 09:22
Patriot'ların komutası NATO'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Meclisi'nde Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği Patriot hava savunma sistemlerinin gönderilmesi tartışıldı. Federal Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Türkiye'nin Suriye'deki iç savaştan en fazla etkilenen ülke olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'de 150 binden fazla Suriyeli mültecinin bulunduğunu hatırlattı.

Alman Bakan Maiziere, Federal Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Suriyeli mültecileri olağanüstü cömertlik ve açık kalplilikle karşıladığını belirterek, bu konuda bazı Avrupa Birliği ülkelerinden daha iyi olduğunu kaydetti.

Şimdiye kadar Suriye tarafından çok sayıda sınır ihlali yapıldığına ve bu olaylarda Türkiye'de bazı sivillerin de hayatını kaybettiğine işaret eden Maiziere, Suriye'nin Türkiye'nin herhangi bir bölgesine ulaşacak çok sayıda füzeye sahip olduğunu, bu füzelere kimyasal silah da yerleştirilebileceğini kaydetti.

Şimdiye kadar Suriye'nin bu silahları kullanma niyeti olduğu yönünde herhangi bir ipucu bulunmadığını vurgulayan Maiziere, ancak bunu kullanabilecekleri durumda olduklarını ifade etti.

Maiziere, Türkiye'deki insanların Suriye'deki durum nedeniyle kendilerini tehdit altında hissetmelerinin ve endişeli olmalarının anlaşılır olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Patriotlarla ilgili NATO'ya başvurmasını ve onay sürecini anlatan Maizere, Patriot füzelerinin konuşlandırılmasıyla Suriye'deki silahlı çatışmanın yayılması ve Türkiye'nin güvenliğinin etkilenmesinin engellenmesinin istendiği ifade edildi.

ALMANYA'NIN ŞARTLARI

Almanya'nın Türkiye'ye asker göndermesinde kendileri için 3 noktanın önemli olduğunun altını çizen Maiziere bunları; "bu görevin hedefinin net olması, uçuşa yasak bölgenin oluşturulmaması ve komutanın NATO'da olması" olarak sıraladı.

Patriot savunma sistemlerinin Türkiye'de nereye konuşlandırılacağının kısa bir süre sonra karara bağlanacağını ifade eden Maizere, bu yerin doğrudan Suriye sınırında olmayacağını ancak koruma görevini yerine getirecek yerde olacağını ve görevin Türkiye sınırları içinde kalacağını kaydetti.

Türkiye'ye gönderilecek asker sayısının 400 ile sınırlandırıldığını ve Awacs uçaklarının da dahil edildiğini anlatan Maziere, görevin kısa süreli olmasını ümit ettiğini de kaydetti.

Sosyal Demokrat Parti Federal Meclis Üyesi Rolf Mützenich, kendileri için füzelerin savunma amaçlı olmasının önemli olduğunu, Suriye'nin bölgeyi tehdit ettiğini ve bu nedenle de kendilerinin sorumluluktan kaçamayacağını belirtti.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Milletvekili Andreas Schockenhoff da, Türkiye'nin kaygılarının dikkate alınması gerektiğini belirterek, ''Biz ittifak ortağımızın tarafında yer alıyoruz'' ifadesini kullandı.

Yeşiller Partisi milletvekili Omid Nouripour, kendileri için füzelerinin nereye yerleştirildiğinin önemli olduğunu kaydetti.

Sol Parti Milletvekili Jan von Aken ise, Almanya'nın doğrudan Suriye sınırına 400 askerle birlikte Patriot füzelerini yerleştireceğini ve bunun 25 milyon avroya mal olacağını ifade etti. Türkiye'nin tehdit altında olmadığını savunan Aken, Almanya'nın buraya asker göndermesiyle çatışmanın tarafı haline geleceğini ileri sürdü. Bölgeye asker göndermek yerine sivil halka yardım etmenin daha iyi olacağını ifade eden Aken, Suriyeli mültecileri almak için Almanya hükümetini sınırlarını açmaya çağırdı.

Federal Meclis'te Patriot sistemlerinin Türkiye'ye gönderilmesi oylaması Cuma günü yapılacak.
    
   

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?