banner39

Pınar Selek'e AİHM'den ret

Pınar Selek'in AİHM'de Türkiye aleyhine açtığı iki davada da ret kararı çıktı

Avrupa 03.02.2015, 15:14 03.02.2015, 15:14
Pınar Selek'e AİHM'den ret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Sosyolog Pınar Selek’in 1998’de 7 kişinin hayatını kaybettiği Mısır Çarşısı’ndaki patlama ve yasadışı silahlı örgüt üyeliği bağlamında gözaltına alındığı dönemde kötü muamele gördüğü gerekçesiyle 2010’da yaptığı başvuruyu esastan incelemeye gerek görmeyerek reddetti.

Selek başvurusunda gözaltında kötü muamele gördüğünün yanı sıra adil yargılanmadığı, özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiği tezlerini işlemişti. Başvuruya ilişkin inceleme yapan ve 3 yargıçtan oluşan heyet, Selek’in başvurusunun teknik prosedürleri karşılamadığına karar verdi.

Hürriyet'in haberine göre, ulusal makamların Selek’in şikayetlerini dikkate alıp soruşturma başlatma yoluna gitmediğinin altını çizen heyet, buna rağmen başvurunun olay tarihinden 12 yıl, 2008’de alınan karardan da 2 yıl sonra yapılmış olması nedeniyle başvuruyu kabul etmedi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 35. maddesi, davacıların AİHM’ye, "İç hukuk yollarının tüketilmesinden sonra ve iç hukuktaki kesin karar tarihinden itibaren 6 aylık bir süre içinde" başvurulabileceğine dikkat çekiyor.

AİHM, Selek’in özgürlük ve güvenlik ihlali şikayetini de ‘6 ay kuralı’ çerçevesinde geri çevirdi. Selek’in ‘adil yargılanmadığı’ yönündeki şikayeti ise iç hukuk yollarının tüketilmemiş olması nedeniyle kabul edilmedi.

Mahkeme heyeti, Selek’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine yönelik bir bulguya rastlanmadığının altını çizerek bu şikayeti de kabul etmedi.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?