PKK flaması kaldıran Alman vekillere soruşturma

Kobani eylemlerinde PKK bayrağıyla görüntülenen vekilin dokunulmazlığının kaldırılmasını PKK bayrağı açarak protesto eden 10 Alman vekil hakkında soruşturma açıldı

Avrupa 05.01.2015, 08:27 05.01.2015, 09:13
PKK flaması kaldıran Alman vekillere soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya’da Federal Meclis Dokunulmazlıklar Komisyonu'nun, Münih'te yapılan bir gösteride PKK flaması açan Sol Parti Federal Milletvekili Nicole Gohlke'nin dokunulmazlığını kaldırmasını, meclis çatısı altında grup halinde PKK flaması kaldırarak protesto eden Sol Parti milletvekilleri hakkında Berlin Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütülüyor.

Facebook sayfasından açıklama yaparak yürütülen soruşturmayı duyuran Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, Berlin Başsavcılığı tarafından gönderilen yazının kendisine ve diğer milletvekili arkadaşlarına18 Aralık 2014 tarihi itibariyle ulaştığını paylaştı.

YASAK ÖRGÜTE DESTEK SUÇLAMASI

Başsavcılığın kendileri hakkında PKK'ya destek vermekten dolayı soruşturma açtığını kaydeden Ulla Jelpke, Sol Parti Milletvekilleri olarak PKK flaması kaldrımalarının ve 13 Kasım tarihinde bunu Facebook üzerinden paylaşmalarının, PKK yasağını ihlal olarak değerlendirildiğini duyurdu.

Sol Partili milletvekili Nicole Gohlke, 18 Ekim tarihinde Münih'te IŞİD'e karşı yapılan ve IŞİD'in Kobani'ye saldırılarının protesto edildiği gösteriye konuşmacı olarak katılmış ve burada PKK flamasını havaya kaldırıp örgüt lehinde konuşmalar yapınca polis tarafından gözaltına alınmış, daha sonra ise Federal Parlamento dokunulmazlıklar Komisyonu tarafından dokunulmazlığı kaldırılmıştı. Gohlke'nin dokunulmazlığının kaldırılmasını protesto eden Sol Parti milletvekilleri Ulla Jelpke, Diether Dehm, Karin Binder, Wolfgang Gehrcke, Andrej Hunko, Sabine Leidig, Alexander Ulrich, Katrin Vogler, Hubertus Zdebel ve Pia Zimmermann da parlamento çatısı altında PKK flaması kaldırmışlardı.

"PKK YASAĞI KALDIRILSIN- TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARTILSIN"

Bu arada Sol Parti, Almanya'da 1993 yılından bu tarafa yasaklı örgütler kapsamında bulunan PKK'nın yasak kapsamından çıkartılması için Federal Parlamentoya dilekçe verdi. Dilekçe Ulla Jelpke, Jan Korte, Dr. André Hahn, Petra Pau, Harald Petzold (Havelland), Martina Renner, Kersten Steinke, Frank Tempel, Halina Wawzyniak ve Sol Parti Grubu adına verildi. Ulla Jelpke'nin yine kendi Facebook sayfasından paylaştığı dilekçeye göre, PKK'nın Almanya'da yasaklı örgütler kapsamından çıkartılmasının yanı sıra, PKK'nın Avrupa Birliği terör listesinden de çıkartılması için harekete geçilmesi isteniyor. Dilekçede ayrıca, PKK ile birlikte yan kuruluşlarının da yasak kapsamından çıkartılması gibi bir dizi istek sıralanıyor.

26 ŞUBAT'TA ELE ALINMASI BEKLENİYOR

Sol Parti tarafından verilen ve Federal Parlamento internet sayfasında da bulunan PKK yasağının kaldırılmasına ilişkin dilekçenin, Jelpke'nin ifadesine göre, 26 Şubat 2015 tarihinde görüşülmesine başlanması bekleniyor.

PKK, Almanya'da 1993 yılından bu tarafa yasaklı örgütler kapsamında bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?