banner15

PKK'lılar Almanya'da parti binasını bastı

PKK yanlısı göstericiler Almanya'nın güneyindeki Münih şehrinde Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU'nun binasını işgal ettiler.

PKK'lılar Almanya'da parti binasını bastı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Üniversite öğrencilerinin önderliğinde PKK'lılar, Almanya'nın Münih şehrinde güneyin muhafazakar partisi CSU binasını işgal ederek Kobani'ye saldıran IŞİD'i protesto ettiler. YXK isimli öğrenci derneğinin 12 üyesi, CSU merkez binasına girerek politikacılarla görüşmek istedi.

Öğrencileri desteklemek için gelen Kürtlerden Mevlüt Batmaca, basın mensuplarıyla konuşarak Suriye'deki Kürtlerin kendilerini korumak için yeterince güçlerinin olmadığını, NATO'dan destek beklediklerini söyledi.

YXK'lı öğrenciler CSU binasını sabahın erken saatlerinde işgal ettiler ve içerde oturma eylemi başlattılar. Alman polisi göstericileri dışarıya çıkarmak için henüz hiçbir müdahalede bulunmadı. Binanın çevresi polis tarafından kuşatılarak giriş çıkışlar kapatıldı.

Polis sözcüsü Wolfgang Wenger, PKK'lı göstericilerin normal bir şekilde binaya girdiklerini ve bunun da bir suç teşkil etmediğini söyledi. Wenger, göstericilerin binayı gönüllü olarak terketmemeleri halinde bir problemden sözedilebileceğini belirtti.

Alman basınında yeralan haberlerde CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer'in genç bir Kürtle telefonlaştığı ve binada beklemelerine izin verdiği bildirildi. Scheuer resmen böyle bir izin verdiğini onaylamadı. Öğrencilerin bildirdiğine göre yapılan telefon görüşmesinde, dış politikayı etkileme imkanları olmadığını söyleyen Scheuer, göstericilere destek vereceğine dair söz verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 11:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35