banner39

Plastik para devri

İngiltere, 2016 yılından itibaren yırtılması zor olan, daha küçük, temizlenebilen, suya ve ısıya dayanıklı plastik paraları kullanmaya başlayacak

Avrupa 11.09.2013, 11:19 12.09.2013, 15:08
Plastik para devri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Merkez Bankası, 2016 yılından itibaren piyasaya plastik banknotlar sunmayı planlıyor.

Yırtılması zor olan, daha küçük, temizlenebilen, suya ve ısıya dayanıklı plastik paraların, günümüzde kullanılan kağıt paralara göre 2 buçuk kat daha uzun ömürlü olduğu bildiriliyor.

Polimer maddesi kullanılarak üretilecek yeni banknotların yanlışlıkla çamaşır makinesinde yıkanması durumunda günümüzde kullanılan kağıt paralara göre daha az deforme olduğu yapılan testlerle belirlendi.

Merkez Bankası, İngiltere genelinde gelecek iki ay boyunca düzenleyeceği tanıtım turlarıyla vatandaşların plastik banknotlarla ilgili fikrini alacak ve son karar Aralık ayında verilecek.

Dünyada ilk kez Avustralya'da 1988 yılında kullanılmaya başlanan plastik banknotlar, halihazırda Yeni Zelanda, Meksika, Singapur, Kanada, Fiji ve Morityus gibi ülkelerde kullanılıyor.

1 Temmuz'da İngiltere Merkez Bankası başkanlığına getirilen Kanadalı Mark Carney, Kanada Merkez Bankası başkanıyken 2011 yılında plastik banknotların bu ülkede kullanılmaya başlanmasını sağlamıştı.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?