banner15

Plastik yiyen bakteri keşfedildi

Yeni keşfedilen bir bakteri, pet şişe vb. gibi plastikleri yiyerek MHET'e dönüştürüyor.

Plastik yiyen bakteri keşfedildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeni keşfedilen bir bakteri, pet şişe vb. gibi plastikleri yiyerek MHET'e dönüştürüyor.

Günümüzde plastikler büyük problem teşkil ediyor. Zira doğaya son derece zararlı ve çözünmesi yüzyıllar süren bu plastiklere o kadar çok bağımlı hale geldik ki, her yıl 300 milyon tonun üzerinde üretiliyor ve bundan kolaylıkla vazgeçemiyoruz (biyo-çözünürlüğe sahip materyallerin eksikliğinden dolayı).

Bu sorunla ilgili Japonya'dan iyi haber geldi. Bilim insanları, pet şişeleri yiyen yeni bir bakteri keşfetti. Ideonella sakaiensis 201-F6 ismi verilen bu bakteri pet ürünleri yiyerek MHET (Mono -2-Hidroksietil- Tereftalik Asit) ismi verilen bir asit türünü dönüştürüyor. Böylelikle geriye sadece yeni bir pet üretmek için gereken temel bileşenler kalıyor. Yani pet şişenin zararı ortadan kalkıyor.

Yalnız bilim insanlarını düşündüren ufak bir sorun var: bakteriler yeterince hızlı değil. Yapılan araştırmalara göre bakterilerin ince bir pet şişeyi yemesi 6 haftayı buluyor. Bilim insanları işte bu süreyi kısaltmak için uğraşıyor. Hatta şimdiden bu bakterinin öncülük yapabilecek, güçlü genomları keşfedilmiş.

Sonuç olarak baktığımızda Ideonella Sakaiensis 201-F6, plastiklerle doğal mücadelede en etkili silah olarak görünüyor. Bilim insanları hali hazırda plastik yiyebilen solucan ve mikrop keşfetmişti ancak bu bakteri kadar etkili olmadıkları anlaşıldı. Halen daha kullanılmayan plastikleri imha etmek için alternatif arayışlar sürüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 20:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48