banner39

Polonya, AB ve ABD ile silahlanma görüşmeleri yapıyor

Ukrayna krizi nedeniyle Polonya, askeri gücünü artırmak için Varşova'da AB ve ABD temsilcileriyle görüşmeler yapıyor.

Avrupa 22.04.2015, 10:59 22.04.2015, 10:59
Polonya, AB ve ABD ile silahlanma görüşmeleri yapıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın Ukrayna'daki tutumunu gerekçe gösteren Polonya, daha önce bildirdiği askeri donanma çalışmalarına devam ediyor. Devlet Başkanı Bronislaw Komorowski, ABD hükümetiyle 'Raytheon' şirketi tarafından üretilen Patriot model füze savunma sistemleri alımı hakkında görüşmeler yapıldığını bildirdi.

Mayıs ayında Waşington'da başlayacak görüşmelerin sonunda, 5 milyar Avro değerinde füze savunma sistemleri alımı için anlaşma yapılacak. Ayrıca Polonya, Avrupa silah üreticisi konsorsiyumu Eurosam'la da görüşmeler yapıyor.

Komorowski, Avrupalı holding Airbus tarafından üretilen askeri helikopterleri de denemek istediklerini belirtti. Polonya, elindeki onlarca Sovyet yapımı askeri helikopterlerin yerine, batılı modeller almak istiyor. Yine milyarlarca Avro harcamayı gerektiren helikopter alımları için Polonyalı yetkililer Airbus'un yanısıra, İngiliz-İtalyan ortak şirketi 'AgustaWestland' ve Amerikan şirketi 'Sikorsky' ile de görüşüyorlar.

Toplam 35 milyar Avroluk bir bütçe ile Polonya, önümüzdeki on yıl içinde ordusunu modernleştirmek istiyor. Alınacak techizat arasında askerleri taşıyan zırhlı araçlar, denizaltılar ve droneler de yeralıyor.

38 milyon nüfuslu Polonya, 1999'da NATO'ya ve 5 yıl sonra da AB'ye üye oldu. Ukrayna krizinden dolayı Baltık ülkeleri gibi Polonya da, Rusya'nın topraklarını işgal etmesinden korkuyor.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?