banner39

Polonya'dan ruble çıkışı

Polonya, AB'den Rus doğal gazını ruble ile ödeyen ülkelerin cezalandırılmasını talep etti.

Avrupa 29.04.2022, 01:11
Polonya'dan ruble çıkışı

Polonya, Avrupa Birliği'nin Rus doğal gazı ticaretinde ödeme için ruble kullanan ülkeleri cezalandırması gerektiğini söyledi.

İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa, "Almanya, Macaristan ve Avusturya, Rus yaptırımlarını engelliyor ve bu ülkelerin Avrupa Komisyonu tarafından sorumlu tutulacağını umuyorum." dedi.

AB'nin Moskova'ya yönelik yaptırımların en güçlü savunucularından Polonya, bloğun Rus gazının satın alınmasını tamamen yasaklaması gerektiğini savunuyor. 

Rus enerji şirketi Gazprom, geçtiğimiz günlerde rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya'ya doğal gaz sevkiyatını tümüyle durdurduğunu açıklamıştı.

Rusya'nın doğal gaz kesintisine atıfta bulunan Moskwa, "Eksik olan, Rus gazına karşı tam yaptırımlar. Bu Gazprom ile olan tüm sorunları çözecektir, beklentilerimiz bu yönde." ifadelerini kullandı.

Moskwa, Norveç gazını Polonya'ya iletecek yıllık 10 milyar metreküp kapasiteli "Baltık Hattı" olarak bilinen boru hattının eylül ayında hizmete gireceğini kaydetti. 

Polonya’nın kamu enerji şirketi PGNİG SA, Gazprom'un 27 Nisan'da Yamal boru hattında gaz tedarikini durdurduğunu bildirmişti.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?