Polonya meclisinde istifa

Başbakan Ewa Kopacz telekulak skandalının ardından bugün üç bakanın istifa ettiğini açıkladı.

Polonya meclisinde istifa

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Polonya'da bakanlar arasındaki gizli görüşmelerin medyaya sızmasının ardından üç bakan ve meclis başkanı bugün istifalarını sundu.

Sağlık, Hazine ve Spor Bakanları'nın istifalarının ardından Meclis Başkanı Radoslaw Sikorski'nin yanı sıra Başbakan baş danışmanı ve özel hizmetler koordinatörü dahil birçok diğer politikacılar, aynı zamanda istifa etti.

Polonya Başbakanı Ewa Kopacz’ın seçimlere dört ay kala iktidar partisinin zarar görmemesi için bu kararı aldığı belirtiliyor: “Son iki yılda kamuoyu yasa dışı dinlemeler konusuna angaje olmuş durumda. Bu durum devletin işleyen sistemine olumsuz etkide bulunuyor. Her şeyden önce bir yıldan fazla bir zamandır savcılık tarafından yapılan soruşturmada, dosyaların büyük bir oranda sızdırılması söz konusu. Bunu kabul etmek durumundayız. Bu, savcılık kurumuna olan güveni azaltıyor.”

Sosyal medyaya düşen ve savcılığın hakkında soruşturma başlattığı gizli konuşmalar ülkenin başkenti Varşova’da lüks bir restoranda kaydedildi. Bakanların üst düzey isimlerle ilgili ağır sözleri ülkede büyük yankı uyandırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 13:32
YORUM EKLE

banner33

banner37