banner39

banner35

Polonya'da defineciler nazi altınlarının peşine düştü

Polonya'da nazi altını bulundu haberinden sonra, şimdi de bölgede birçok define arayıcısının çevrede kaçak kazılar yaptığı bildirildi.

Avrupa 21.08.2015, 11:06 21.08.2015, 11:06
Polonya'da defineciler nazi altınlarının peşine düştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Polonya'da 2. Dünya Savaşından kalma 300 ton altın taşıyan zırhlı tren vagonunun yerini bildiğini iddia eden iki kişinin yetkililere yazdığı mektubun kopyası bir internet haber sitesi tarafından yayınlanmıştı. Şimdi de altınların bulunduğu sanılan bölgede hazine avcılarının gizli kazılar yaptığı bildirildi. Altınları taşıyan trenin Aşağı Şilezya bölgesindeki Walim şehrinde bir istasyonda olduğu öne sürülüyor.

'Radio Wroclaw'ın verdiği haberde Aşağı Şilezya'nın batısındaki Walim şehrinde kaçak kazı yapıldığı, bölgede birçok çukur bulunduğu bildirildi. Radyo, Mayıs ayında bu bölgede 6 çukur belirlediklerini duyurdu. Çukurların ve nazi döneminden kalma bir haritanın resmi radyonun internet sitesinde yayınlandı.

Bölgedeki altın söylentileri tamamen uydurma define maceralarından ibaret değil. Zira tarihi bilgilerde Hitler döneminde 2. Dünya Savaşının son günlerinde bu bölgede yeraltında büyük bir merkez oluşturma çalışmaları yapıldığı yeralıyor. 'Projekt Riese' yani 'Dev Proje' adı altında nazi rejiminin ileri gelenlerinin saklanabileceği ve işlerini yürütebileceği büyük bir 'Rehber Merkez Karargahı' planlanmış.

Bu karargahın bazı bölümleri herkes tarafından biliniyor ve bölgeye gelen turistlere de gösteriliyor. Ancak proje çok gizli yürütüldüğünden, yeraltı tesislerinin büyük bölümü hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor. Uzmanlar bu gizli bilgileri içeren kayıtların savaş karmaşası içinde kaybolduğunu ya da imha edilmiş olabileceğini tahmin ediyorlar. Savaşın sona ermesinden 70 yıl geçmiş olmasına rağmen burada henüz keşfedilmemiş onlarca sığınak olabilir.

Walim Belediye Başkanı Adam Hausmann, kimsenin bölgede kazı yapmak için dilekçe vermediğini bildirdi. Walim, 300 ton altın taşıyan vagonu bulduğunu iddia eden iki kişinin, yetkililerden ödül talbe ettiği Waldenberg şehrinin güneydoğusuna 15 km uzaklıkta bulunuyor.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?