banner15

Polonya'da İslam karşıtlarından yürüyüş

Polonya’da aşırı sağcılar, bağımsızlığın 97. yılı dolayısıyla başkent Varşova’da düzenledikleri gösterilerde İslam karşıtı sloganlar attı

Polonya'da İslam karşıtlarından yürüyüş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Polonya'da bağımsızlığın ilanının 97. yılı nedeni ile başkent Varşova’da yürüyüş yapan aşırı sağcılar, İslam aleyhine pankartlar açtı, AB ile Rusya'yı protesto etti.

Polonya’nın Wyborcza gazetesinin haberine göre Varşova’da yaklaşık 50 bin aşırı sağcı, şehir merkezinden Ulusal stadyuma kadar yürüyüş yaptı.

Yürüş sırasında, “Polonya Polonyalılar için, Polonyalılar Polonya için” sloganları atan göstericiler, İslam karşıtı ifadeler de kullandı. Ellerinde ülkenin sembol renkleri kırmızı-beyaz bayraklarla yürüyen katılımcılar, “İslamiyeti, laikliği değil Katolik Polonya’yı istiyoruz”, “Dün Moskova bugün ise Brüksel özgürlüğümüzü alıyor” pankartları açtı.

Yürüyüşte hem Avrupa Birliği hem de Rusya protesto edildi.

Rzeczpospolita gazetesi ise, yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde yapılan yürüyüşte, birkaç maskeli kişinin polise havai fişek ve şişeler atarak katılımcıları provoke etmeye çalıştığını aktardı. Haberde, gergin atmosferde yapılan gösteride taşkınlık çıkaran birkaç aşırı sağcının gözaltına alındığı belirtildi.

Yürüyüş, Ulusal stadyum önünde düzenlenen konser ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 21:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35