banner39

Polonya'dan Merkel'e 'emperyalist' suçlaması

Polonya muhalefet parti lideri Jaroslaw Kaçinski, Merkel’i emperyalist olmakla ve Polonya’yı baskı altına almaya çalışmakla suçladı

Avrupa 05.10.2011, 14:45 05.10.2011, 15:05
Polonya'dan Merkel'e 'emperyalist' suçlaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Polonya muhalefet partisi lideri Jaroslaw Kaçinski, Alman başbakan Merkel’i, Almanya’yı emperyal bir güç haline getirmeye çalışmakla suçladı. Konzervatif Ulusal Hukuk ve Adalet Partisi (PiS)’in genel başkanı Kaçinski, Önümüzdeki Pazar günü yapılacak Polonya’daki parlamento seçimlerine birkaç gün kala yayımladığı kitabında Merkel’in, Polonya’yı baskı altına almak istediğini iddia etti. Ayrıca eski Polonya başbakanı, Almanya’nın önceden Almanlara ait olan Polonya’nın batısını yeniden Almanya’ya katmak için çaba gösterdiğini iddia etti.

‘Merkel, emperyal bir güç olarak Almanya’yı yeniden kurmak isteyen politikacılardan.’ diyen Kaçinski, ‘Rüyalarımızın Polonyası’ isimli kitabında, Alman emperyal çabalarının bir ayağının da Moskova olduğunu, buna tek engelin Polonya olduğunu belirtti. Polonya’nın batısında gerçekleştirilen Alman yatırımlarının da hukuka aykırı olduğunu ifade eden Kaçinski, ‘Bir sabah kalktığımızda küçücük bir Polonya ile karşılaşabiliriz.’ ifadesiyle Polonyalıları uyardı.

Kitabında, Alman başbakan Merkel’in tesadüfen seçilmediğini belirten Kaçinski, eski Doğu Almanya Cumhuriyetinin istihbarat örgütü Stasi tarafından iktidara getirildiğini öne sürdü.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?