banner15

Polonyalı bakan: Mültecileri silahlandırıp geri gönderelim

Polonya'nın yeni Dışişleri Bakanı, Suriye'deki savaştan kaçarak Avrupa'ya iltica edenlerin silahlandırılarak geri gönderilmelerini teklif etti.

Polonyalı bakan: Mültecileri silahlandırıp geri gönderelim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Polonya'nın yeni Dışişleri Bakanı Witold Waşkovski, Avrupa'daki Suriyeli mültecilerin silahlandırılarak ülkelerindeki savaşa katılmalarını teklif etti. Avrupa'ya son günlerde yüzlerce Suriyeli mülteci geldiğini belirten Waşkovski, mültecilere burada bir ordu kurmaları için yardım edebileceklerini söyledi. Sağcı muhafazakar parti 'Hukuk ve Adalet Partisi' PiS'li politikacı, Polonya televizyonu TVP'ye verdiği demeçte, 'Bizim yardımımızla geri gidebilirler ve ülkelerini kurtarabilirler.' dedi.

'Yüzlerce Suriyeli Berlin'de ıhlamur ağaçları altında kahve içerken, Suriye'deki savaşa askerlerimizi gönderemeyiz.' diyen Waşkovski, sandallarla Avrupa'ya ellerinde iPodlarla gelen Suriyeli gençlerin, yemek ve içecekten önce akıllı telefonlarını nerede şarz edebileceklerini sorduklarını öne sürdü.

Ekim'de yapılan son genel seçimleri büyük bir farkla kazanan PiS'in yeni Avrupa Bakanı Konrad Şmanski, Paris saldırılarından sonra Polonya'nın AB anlaşması tarafından öngörülen dağılım sistemine göre mülteci kabul etmeyeceğini açıkladı. Polonya'nın Paris'teki 'İslamcı' saldırıdan sonra AB planını uygulayacak politik bir imkan görmediğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 10:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35