banner39

Polonya'nın kredi notu düşürüldü

Kredi derecelendirme kurumu Standard & Poor's, Polonya'nın kredi notunu düşürdü.

Avrupa 16.01.2016, 11:28 16.01.2016, 11:28
Polonya'nın kredi notu düşürüldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan kredi derecelendirme ajansı Standard & Poor's, Polonya'nın yeni hükümeti tarafından gerçekleştirilen politik reformlardan dolayı kredi notunu BBB+'ya düşürdü. Ajanstan yapılan açıklamada, Anayasa mahkemesi ve resmi radyo-televizyon kanallarının kastedildiği kurumların karşılıklı kontrol sisteminin içinin boşaltıldığı belirtildi.

Polonya'nın ilerideki görünümü ise S&P tarafından 'olumsuz' olarak nitelendirildi. Böylece, kamu giderleri ve kur politikası böyle devam ederse, önümüzdeki 2 yıl içinde kredi notunun tekrar aşağı çekilme riski bulunuyor.

S&P tarafından yapılan açıklamada reformlarla Anayasa Mahkemesinin 'etkili ve bağımsız' çalışma gücünün zayıflatıldığı kaydedildi. Polonya para birimi Sloti'nin de Avroya karşı 4 yılın en fazla değer kaybını yaşaması ve Pazartesi günü borsanın açılmasıyla devlet tahvillerinin de değer kaybetmesi bekleniyor.

TARTIŞMALI REFORMLAR

Milliyetçi muhafazakar parti PiS'in Ekim ayında iktidara gelmesinden sonra Jaroslaw Kaçinski yönetimindeki hükümet birçok yeni kanunla Anayasa Mahkemesini kontrolü altına aldı. Yeni bir medya kanunu ile de resmi radyo ve televizyon kanallarının yöneticilerini tayin etme yetkisini tekeline aldı.

Reformlar hem ülkedeki muhalefet tarafından, hem de AB tarafından tepkiyle karşılanarak sert bir şekilde eleştirildi. AB Komisyonu tarafından Polonya devletinin bir hukuk devleti olup olmadığının belirlenmesi için inceleme başlatıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?