banner39

Poroşenko: Barış olmazsa sıkı yönetim ilan ederiz

Ukrayna lideri Poroşenko, Ukrayna'da bu gece yürürlüğe girmesi beklenen ateşkes öncesi yaptığı açıklamada, barış olmazsa sıkı yönetim ilan edeceğini açıkladı

Avrupa 14.02.2015, 20:47 14.02.2015, 20:54
Poroşenko: Barış olmazsa sıkı yönetim ilan ederiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusundaki krizin çözümüne yönelik taraflar arasında ateşkesin başlamasına çok az bir vakit kaldığını kaydederek, "Eğer barış olmazsa, ülke genelinde sıkıyönetimin ilan edilebilir" dedi.

Kiev yakınlarında sınır koruma birliğini ziyareti sırasında askerlerle bir süre sohbet eden Poroşenko, ayrıca sınır korumada kullanmak üzere yeni alınan askeri araçları birliğe teslim etti.

Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Poroşenko, taraflar arasında ateşkesin başlamasına 10 saatten daha az vakit kaldığını hatırlatarak, gece yarısı itibarıyla taraflar arasında ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledi. Minsk'te uzlaşma sağlayan tüm tarafların ateşkese uymalarını umut ettiğini belirten Poroşenko, "doğudaki ayrılıkçıların, hükümet güçlerinin konuşlandığı yerlere saldırılarına devam ettiklerini" hatırlatarak, "Yine de, zamanında bu savaş emrini verenin iyice düşünerek, gece yarısı itibarıyla ateşkes emri vereceğine umut ediyoruz" diye konuştu.

Poroşenko, Minsk'teki görüşmelere gitmeden önce katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısında, barışın sağlanamaması durumunda, ülke genelinde sıkıyönetimin ilan edilmesine yönelik çok ağır ancak gerekli bir kararın alınması gerektiği konusunda uyarıda bulunduğunu hatırlatarak, bu durumda, sıkıyönetimin sadece doğu bölgelerinde değil, belki de tüm ülke genelinde ilan edileceğine dikkat çekti.

Poroşenko, doğuda barışın sağlanmaması durumunda, "bu çerçevede ülkede sıkıyönetimin ilan edilmesi için ülkedeki yasa ve mevduatları analiz ederek, daha iyi seferber olabilmek, ülkeyi daha iyi savunabilmek ve birleşebilmek için, buna ilişkin yasada gereken değişikliğin yapılması için en kısa zamanda parlamentoya öneride bulunacağını" söyledi.

Belarus'un başkenti Minsk'te Merkel ve Hollande'ın arabuluculuğunda 17 saat süren müzakerelerde, Poroşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu gece yarısından itibaren başlaması beklenen ateşkes konusunda anlaşmaya varmıştı. Anlaşmaya göre taraflar ateşkes sonrası ağır silahlarını cephe hattından 140 kilometreye kadar geriye çekeceklerdi.

SON 24 SAATTE 7 UKRAYNA ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna'nın doğusunda hükümet birlikleriyle Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında son 24 saatte çıkan çatışmalarda 7 askerin öldüğü, 23 askerin ise yaralandığı bildirildi.

Doğudaki ayrılıkçılara karşı sürdürülen operasyonların yönetildiği Terörle Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, son 24 saatte ayrılıkçıların Debaltsevo kasabasını hedef alarak 37 kez ağır silahlardan saldırı düzenlediği, bu saldırılara rağmen, hükümet güçlerinin stratejik önem taşıyan kasabayı kontrollerinde tutmaya devam ettiği bildirildi. Açıklamada, son 24 saatte taraflar arasında çıkan çatışmalarda 7 askerin öldüğü, 23 askerin de yaralandığı ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?