banner39

Poroşenko: Binlerce yabancı asker Ukrayna'da

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, binlerce yabancı asker ve yüzlerce tank şu anda Ukrayna'nın sınırları içerisinde dedi

Avrupa 30.08.2014, 14:56 30.08.2014, 15:57
Poroşenko: Binlerce yabancı asker Ukrayna'da

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, binlerce yabancı asker ve yüzlerce tank şu anda Ukrayna'nın sınırları içerisinde dedi.

Avrupa Birliği ülkelerinin liderleriyle bugün Brüksel'de bir araya gelen Poroşenko yaptığı açıklamada, binlerce Rus askerinin Ukrayna topraklarında olduğunu söyleyerek, Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmalara müdahil olmasını kınadı. 

Poroşenko, Ukrayna'nın doğusundaki durumla ilgili yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde bölgede barış adına ilerleme kaydedileceğini umduğunu söyledi. 

Brüksel'de basına açıklamalarda bulunan Poroşenko, İngilizce olarak yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki pazartesinden başlamak üzere çok yakın birkaç gün içerisinde, barış müzakerelerinde gerçek bir ilerleme kaydedeceğimizi düşünüyorum." ifadelerini kullandı. 

Poroşenko beklentisinin nedeni olarak, "Çünkü, barış planından geri dönüş olmayacak bir sınıra geldik" ifadelerini kullandı.

Poroşenko ülkesinin askeri saldırı ve terörle karşı karşıya olduğunu ancak bu sorunun askeri çözümü olmadığını belirterek “Şu aşamada en önemli şey barış. Savaştan değil barıştan bahsetmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Ukrayna’daki krizin tüm Avrupa’yı tehdit ettiğini vurgulayan Poroşenko, “Diğer ülkelerin askerlerinin bizim için savaşmasını beklemiyoruz ancak daha fazla tavsiye ve destek istiyoruz” diye konuştu.

Poroşenko, destek konusunu 4-5 Eylül’de Galler’de yapılacak NATO Zirvesi’nde de gündeme getireceğini belirtti.

Poroşenko’nun AB Zirvesi’ne katılmadan önce bazı Birlik üyesi liderlerle ikili temaslarda bulunması öngörülüyor.

BARROSO: DAHA SERT YAPTIRIMLAR UYGULAMAYA HAZIRIZ

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Ukrayna’daki durumun çok ciddi ve dramatik olduğunu, krizin sürmesi halinde dönüşü olmayan bir noktaya gelinebileceğini belirtti.

AB devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren zirveye katılmak üzere Brüksel’e davet edilen Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir araya gelen Barroso, görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Rusya’nın endişelerini kimsenin görmezden gelmediğini belirterek kimsenin Avrupa’da yeni bir savaş istemediğini söyledi.

Rusya’nın yaklaşımını eleştiren Barroso, “Bu, 21. yüzyılda sorumlu ve gururlu ulusların takınacağı bir tavır değil” dedi.

Poroşenko’dan da krizin çözülmesi için yetkisi dahilindeki her şeyi yapmasını isteyen Barroso, “Durum çok ciddi ve dramatik. Gerginliğin sürmesi halinde dönüşü olmayan bir noktaya gelinebilir” diye konuştu.

Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanması konusunun AB üyelerinin yetkisinde olduğunu ve AB Komisyonu olarak bu konuda bazı opsiyonlar hazırlayarak görevlerini yerine getirdiklerini ifade eden Barroso, “AB liderleri, yeni gerginlik karşısında yeni yaptırımlar için hazır olmalı” dedi.

Barroso, Rusya'ya daha sert yaptırımlar uygulamaya hazır olduklarını ifade etti. Barroso, Rusya’nın çatışma ya da yeni bir Soğuk Savaş’tan fayda beklememesi gerektiğini kaydetti.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
sisli
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?