Poroşenko: NATO'ya girmeye halk karar verir

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ülkenin NATO'ya girmesine halkın karar vermesi gerektiğini bildirdi.

Poroşenko: NATO'ya girmeye halk karar verir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Litvanya Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite ile Kiev'de bir görüşme yaptıktan sonra basına konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkesinin NATO'ya üye olmasına halkın karar vereceğini, 6 yıl içinde üyelik için gerekli şartların yerine getirilerek, bu konuda bir referandumun yapılabileceğini söyledi. Ukrayna Devlet Başkanlığından verilen bilgiye göre Litvanya Devlet Başkanı Grybauskaite de Ukrayna'ya batıya doğru yaklaşım çalışmasını desteklemek için askeri yardım yapacaklarını belirtti.

Ukrayna'nın NATO'ya üyeliği, ülkede ortaklık kuran batı yanlısı 5 partinin koalisyon anlaşmalarında da hedef olarak yeraldı. NATO'dan yapılan açıklamada Ukrayna'ya kapının açık olduğu, ancak doğusundaki gerginlik nedeniyle üyeliğe alınma ihtimalinin bulunmadığı belirtildi. Rusya ise Ukrayna'nın NATO'ya girme isteğini kendi güvenliği için bir tehdit olarak görüyor.

LİTVANYA'DAN ASKERİ TEKNİK

Ukrayna'yı ziyaret eden Devlet Başkanı Grybauskaite, ellerinden gelen tüm yardımı yapmaya hazır olduklarını söyleyerek, Ukrayna hükümetine somut reformlar yapma çağrısında bulundu. Ayrıntılar hakkında bilgi vermeyen Poroşenko, Litvanya'nın askeri teknik yardımı yapması konusunda anlaştıklarını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 17:32
banner53
YORUM EKLE

banner39